XII Memoriał im. Jana Błaszczaka

W dniu 16 marca 2019 roku odbył się XII Memoriał im. Jana Błaszczaka. Zorganizowany został dla uczczenia pamięci nauczyciela, pasjonata sportu, który zmarł podczas meczu piłki siatkowej 15 grudnia 1994 r. Zawody odbyły się na Hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie. Podczas wydarzenia wystąpiło sześć zespołów: załoga Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, pracownicy Jednostek Organizacyjnych Pomocy Społecznej, Nauczyciele, Straż Pożarna, Absolwenci I LO oraz Absolwenci I LO Old Team. Memoriał miał charakter charytatywny. Podczas wydarzenia zbierane były środki na pompę insulinową dla ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 Dawida Hamelusza.

Patronatem Honorowym wydarzenie objęli Andrzej Leńczuk - Starosta Krasnostawski oraz Robert Kościuk - Burmistrz Krasnegostawu. Imprezę sponsorowali: Bank Spółdzielczy w Izbicy, I LO im. Władysława Jagiełły, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Agnieszka Błaszczak, a także Marek Piwko. Podczas eventu można było spróbować produktów OSM Krasnystaw oraz wypieków rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, a kibice otrzymali możliwość uczestnictwa w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Ostateczne wyniki rozgrywek prezentują się następująco: 1. miejsce: OSM Krasnystaw, 2. miejsce Absolwenci „Jagiełły”, 3. miejsce: Pracownicy JOPS, 4. miejsce: Nauczyciele, 5. miejsce: Straż Pożarna, 6. miejsce: Absolwenci „Jagiełły” Old Team.

Tegoroczny Memoriał jest kontynuacją turnieju z lat 90, który reaktywowano z inicjatywy Agnieszki Błaszczak – córki Pana Jana.

Jan Błaszczak urodził się 17 grudnia 1938 roku w Lublinie. Jego rodzice Helena i Eugeniusz byli nauczycielami, a poznali się pracując w Ostrowie Krupskim obok Krasnegostawu. Chłopiec uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1. Od najmłodszych lat lubił sport, a w szczególności grę w piłkę nożną. Jego dodatkową pasją była hodowla ptaków i drobnych zwierząt oraz akwarystyka. Ucząc się  w Technikum Rolniczym został bramkarzem w Starcie Krasnystaw. Oprócz piłki nożnej lubił piłkę siatkową. W 1965 roku ożenił się z Urszulą Zielińską. Urodziły im się dwie córki: Ewa (1966) - nauczycielka i Agnieszka (1972) - lekarz weterynarii. W 1973 roku rozpoczął pracę jako wychowawca w Państwowym Domu Dziecka w Krasnymstawie, a następnie jako kierownik internatu w Szkole Specjalnej w Krasnymstawie. Ostatnim zajęciem, jakie wykonywał Pan Jan, było kierowanie internatem działającym przy I Liceum Ogólnokształcącym. Oprócz pracy zawodowej zajmował się także sportem. Organizował mecze, rozgrywki, konkursy i wycieczki zarówno dla osób starszych, jak i młodzieży. Był społecznikiem i lubił znajdować się wśród ludzi, dlatego z chęcią planował rozgrywki w piłkę siatkową wśród nauczycieli i pracowników zakładów pracy z terenu Krasnegostawu.

Zawody te bardzo szybko spotkały się z uznaniem władz naszego miasta i zyskały popularność.

Dokładnie 15 grudnia 1994 roku podczas meczu w piłkę siatkową przestało bić serce Jana Błaszczaka.

Tak zakończyło się życie w miejscu i czasie, któremu poświęcił swoje siły i miłość.

Z inicjatywy kolegów, wychowawców i uczniów powołano organizację cyklicznych Memoriałów im. Jana Błaszczaka w piłce siatkowej, chcąc w ten sposób uczcić jego pamięć.


Wiersz dedykowany Ojcu napisany przez córkę Ewę:

SPORT:
S - samokontrola
P - poświęcenie
O - odwaga
R - ruch
T - tato

Właśnie on
Dla Ciebie
był marzeniem by nie być cieniem
lotem trzepoczących skrzydeł
byłeś chwilkę na scenie
najważniejszym pionkiem
tylko wiedzy szach -
mat
koniec gry.

1995 r. Krasnystaw
Kalendarz

Galeria