Konkurs Moje Miasto Krasnystaw po raz 19.

Dnia 6 marca 2019 r. odbyło się podsumowanie XIX Konkursu Plastycznego i Literackiego „Moje Miasto Krasnystaw” pod patronatem Burmistrza Krasnegostawu Roberta Kościuka. Konkurs „Moje Miasto Krasnystaw” jest wspólnie organizowany przez Krasnostawski Dom Kultury, który odpowiada za część plastyczną i Miejską Bibliotekę Publiczną w Krasnymstawie, która odpowiada za część literacką. Konkurs towarzyszy obchodom 625. rocznicy nadania praw miejskich Miastu Krasnystaw.


Temat prac plastycznych w tym roku brzmiał „Krasnystaw – Moje Miasto”, natomiast prace literackie miały temat: „Krasnystaw – Moje Miasto w przyszłości”.

Konkurs adresowany jest do dzieci z krasnostawskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.

Prace plastyczne oceniała Komisja w składzie: Dorota Przemorska – plastyk- przewodnicząca komisji, Edyta Fornalska – plastyk, Marta Zorska-Swatowska- sekretarz komisji. Po zapoznaniu się z techniką wykonania, wyborem środków wyrazu i poziomem artystycznym, Komisja dokonała oceny 236 prac w poszczególnych grupach wiekowych, które wpłynęły z: Przedszkola nr 1 - 8 prac, z Przedszkola nr 4 – 11 prac, z Przedszkola nr 6 – 6 prac, z Przedszkola nr 8 – 54 prace, z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 – 11 prac, z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 – 93 prace, z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 – 46 prac i ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krasnymstawie – 3 prace.

Komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej:

Grupa wiekowa 4 - 6 lat (Przedszkola)

I NAGRODA – Jan Zdybel – lat 6 – Przedszkole nr 4 – op. Edyta Grzesiak, Ewa Liszka

I NAGRODA – Lena Iłowiecka – lat 5 – Przedszkole nr 8 – op. Małgorzata Usyk

I NAGRODA – Laura Bis – lat 6 – Przedszkole nr 4 – op. Edyta Grzesiak, Ewa Liszka

II NAGRODA – Iga Morylowska – lat 6 – Przedszkole nr 1 – op. Alina Chodorowska

II NAGRODA – Stanisław Sysa – lat 5 – Przedszkole nr 8 – op. Małgorzata Usyk

III NAGRODA – Marcelina Wróbel – lat 5 – Przedszkole nr 8 – op. Beata Kalita

III NAGRODA- Wojciech Ostrowski – lat 5- Przedszkole nr 1- op. Anna Kuna, Małgorzata Olchowska

III NAGRODA- Filip Chwalczuk – lat 5- Przedszkole nr 8- op. Beata Kalita

WYRÓŻNIENIE- Maciej Kaczmar- lat 5- Przedszkole nr 8- op. Beata Kalita

WYRÓŻNIENIE- Magdalena Lechus- lat 6- Przedszkole nr 6- op. Elżbieta Krupa, Beata Zakrzewska-Robak

WYRÓŻNIENIE – Helena Sysa – lat 4 – Przedszkole nr 8 – op. Beata Sędłak

WYRÓŻNIENIE – Wojciech Zając – lat 5 – Przedszkole nr 8 – op. Beata Kalita

Grupa wiekowa 7- 9 lat (Szkoły Podstawowe)

I NAGRODA – Amelia Tywoniuk – lat 7 (kl.I) – Szkoła Podstawowa nr 4 – op. Elwira Tubilewicz

I NAGRODA – Amelia Nowak – lat 8 (kl.II) – Szkoła Podstawowa nr 5 – op. Jolanta Kuc

II NAGRODA – Hanna Dziewulska – lat 8 (kl.II) – Szkoła Podstawowa nr 4 – op. Jolanta Dworucha

II NAGRODA – Mateusz Mańkowski – lat 7 (kl.I ) – Szkoła Podstawowa nr 4 – op. Małgorzata Wróbel

III NAGRODA – Nina Zakrzewska – lat 7 (kl. I) – Szkoła Podstawowa nr 4 – op. Maria Liśkiewicz

III NAGRODA – Julia Kiszczak – lat 8 (kl.II) – Szkoła Podstawowa nr 4 – op. Barbara Chlebuś

III NAGRODA – Milena Tokarczyk – lat 7 (kl.I) – Szkoła Podstawowa nr 4 – op. Małgorzata Wróbel

WYRÓŻNIENIE – Martyna Winiarczyk- lat 8 (kl. II)- Szkoła Podstawowa nr 4- op. Barbara Chlebuś

WYRÓŻNIENIE – Hanna Dutkowska- lat 7 (kl. I) – Szkoła Podstawowa nr 5 – op. Bożena Mąka

WYRÓŻNIENIE- Karina Hakobyan – lat 7 (kl. I) – Szkoła Podstawowa nr 5 – op. Bożena Mąka

Grupa wiekowa 10 - 12 lat (Szkoły Podstawowe) – nagrodzone prace autorstwa:

I NAGRODA – Bartosz Klus – lat 10(kl. IV) – Szkoła Podstawowa nr 4 – op. Magdalena Nawrocka

I NAGRODA – Michalina Słabek – lat 10 (kl. IV) – Szkoła Podstawowa nr 4 – op. Magdalena Nawrocka

II NAGRODA – Krystian Huk – lat 12 (kl. V) – Szkoła Podstawowa nr 1 – op. Dorota Korkosz-Ćwir

II NAGRODA – Martyna Tkaczyk – lat 12 (kl. V) – Szkoła Podstawowa nr 4 – op. Magdalena Nawrocka

III NAGRODA – Sandra Grula – lat 15 (kl. VI) – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy – op. Krystyna Malec

III NAGRODA – Wiktor Furgała – lat 11 (kl. IV) – Szkoła Podstawowa nr 1 – op. Dorota Korkosz-Ćwir

III NAGRODA – Karolina Gołębiowska – lat 12 (kl. V) – Szkoła Podstawowa nr 5 – op. Teresa Miszczak

WYRÓŻNIENIE – Aleksandra Krzyżak – lat 12 (kl. VI) – Szkoła Podstawowa nr 4 – op. Magdalena Nawrocka

WYRÓŻNIENIE – Hanna Zbrońska – lat 11 (kl. IV) – Szkoła Podstawowa nr 1 – op. Dorota Korkosz-Ćwir

WYRÓŻNIENIE – Julia Muda – lat 11 (kl. IV) – Szkoła Podstawowa nr 5 – op. Teresa Miszczak

WYRÓŻNIENIE – Julia Świech – lat 12 (kl.VI) – Szkoła Podstawowa nr 5 – op. Renata Marczewska

Nagrody ufundowane przez Krasnostawski Dom Kultury wręczyli laureatom: Wojciech Kaczmarczyk – Zastępca Burmistrza Krasnegostawu, Janusz Rzepka – Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw, Artur Borzęcki – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie i Damian Kozyrski – Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.

Część literacką Konkursu oceniała Komisja w składzie: Marzena Mariola Podkościelna (poetka i animatorka kultury) – przewodnicząca, dr Irena Kulik (starszy bibliotekarz MBP) – członek Komisji, Justyna Pawlas (St. ds. nadzoru nad oświatą i wychowaniem przedszkolnym UM) – członek Komisji, która 4 marca 2019 r. po uprzedniej lekturze otrzymanych 14 prac konkursowych dokonała ich wnikliwej oceny i stosując się do zasad regulaminu postanowiła przyznać:

I Nagroda – Julia Strycharczuk – kl. III gimnazjum w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Monika Skrzypa) za oryginalny pomysł wizji przyszłości Krasnegostawu w 2114 roku wraz z sentymentalnym powrotem do lat wczesnej młodości swojej babci, rowerową wędrówkę z przyjaciółmi jej śladami oraz ukazanie walorów i uroku ojczystego miasta.

II Nagroda – Aleksandra Rysak – kl. III gimnazjum w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Agnieszka Kostrzanowska) za oryginalny pomysł kapsuły czasu tzw. wehikuł, podróż do Krasnegostawu w 2119 roku, plastyczne zaprezentowanie walorów nowoczesnego miasta wraz z sentymentem do swojej szkoły, która w 2019 roku obchodzi jubileusz 100 lat.

II Nagroda – Bartłomiej Żurek – kl. VIII w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Barbara Grzegorzewska) za rozprawkę z filozoficznym spojrzeniem na miasto w 2119 roku w porównaniu z przeszłością po obejrzeniu filmu pt. ,,Rekonstrukcja starego miasta Krasnystaw i chęć naprawy go pod hasłem ,,Krasnystaw kiedyś musi być jak ten dzisiejszy – powrót do kiedyś.

III Nagroda – Julia Zakrzewska – kl. VIII w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Barbara Grzegorzewska) za pomysłowy sen o Krasnymstawie w 2059 roku oraz wizję siebie jako osoby dorosłej odwiedzającej tak bardzo zmienione postępem technologicznym ojczyste miasto, gdzie brakuje podstawowych wartości ogólnoludzkich oraz walorów zielonej przyrody.

III Nagroda – Angelika Studzińska – kl. III gimnazjum w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Agnieszka Kostrzanowska) za baśniowe ujęcie krasnostawskiej rzeczywistości w 2119 roku oraz przywołanie historycznych faktów i postaci powiązanych z Krasnymstawem.

Komisja podkreśliła, że wszystkie prace są logicznie ułożone, sporo zawierają neologizmów, takich jak: nano-szybowiec, lotochód czy mleczne pastylki o smaku malinawki, pomarańczyny, śliwuszki. Komisja również przyznała wyróżnienia za chęć i odwagę naprawy zrujnowanego Krasnegostawu w przyszłości, bądź pokonania okrutnego władcy miasta oraz za radość mieszkania w ojczystym mieście i chęć spełnienia swoich marzeń, bo ,,nic nie jest niemożliwe, pozostało […] tylko wypełniać życiowe obowiązki i spodziewać się zachodzących zmian w mojej małej ojczyźnie.

WYRÓŻNIENIA:

Aleksandra Bąk – kl. VIII w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Barbara Grzegorzewska)

Jagoda Sobstyl – kl. VIII w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Barbara Grzegorzewska)

Miłosz Ciechan – kl. VIII w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Barbara Grzegorzewska)

Ada Pohl – kl. VIII w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Grażyna Wojtyna)

Amelia Franczak – kl. VIII w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Grażyna Wojtyna)

Karina Czubkowska – kl. VIII w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Grażyna Wojtyna)

Krzysztof Janiak – kl. III gimnazjum w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Grażyna Wojtyna)

Katarzyna Pieczykolan – kl. III gimnazjum w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Dorota Niemczycka)

Julia Chytrosz - kl. III gimnazjum w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel prowadzący Agnieszka Kostrzanowska).

Nagrody ufundowane przez MBP i Urząd Miasta Krasnystaw wręczyli Wojciech Kaczmarczyk – Zastępca Burmistrza Krasnegostawu, Artur Borzęcki – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, Damian Kozyrski – Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury i Marzena Mariola Podkościelna – członek Komisji.

W czasie rozstrzygnięcia wystąpił Młodzieżowy Chór Amicus z KDK pod kierownictwem Moniki Pohl, który premiero zaprezentował fragmenty musicalu „Magia lodu”, którego premiera będzie miała miejsce 12 maja 2019 r.

Nagrodzone prace plastyczne można oglądać w Galerii KDK do końca miesiąca.


Zdjęcia: Krasnostawski Dom Kultury (Stanisław Kliszcz)

Tekst: Krasnostawski Dom Kultury









Kalendarz

Galeria