Aktualności ze szkół i przedszkoli - listopad 2018

Aktualności ze szkół i przedszkoli - listopad 2018

Prezentujemy listopadowe działania krasnostawskich szkół i przedszkoli. Serdecznie dziękujemy instytucjom za nadesłane wiadomości. Zachęcamy do przesyłania informacji na temat organizowanych wydarzeń. Miłej lektury!
Przedszkole nr 1 im. Słoneczna Jedyneczka w Krasnymstawie

Przedszkolaki uczciły święto niepodległości

W dniu 9 listopada w Przedszkolu nr 1 im. Słoneczna Jedyneczka odbyła się uroczystość z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w której uczestniczyły wszystkie dzieci, pracownicy i przedstawiciele rodziców.

Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę skłania do refleksji i radości wszystkich Polaków, także tych najmłodszych. W akademii poświęconej obchodom Święta Niepodległości wystąpiły dzieci z grupy „Biedronki”. Na program złożyły się wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej oraz pięknie odtańczony polonez. Wśród wysłuchanych wierszy nie mogło zabraknąć „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Wspólnie odśpiewano również hymn Polski, pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy.

Mamy nadzieję, że udział dzieci w uroczystościach o tematyce patriotycznej przyniesie w przyszłości zamierzone efekty i wyrosną na mądrych, dumnych ze swojego kraju patriotów. Uroczystość przygotowały nauczycielki A. Chodorowska i U. Sawa

Tekst i zdjęcia: Przedszkole nr 1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

Pasowanie na Przedszkolaka

13.11.2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Było to szczególne wydarzenie zarówno w życiu dzieci, jak i ich rodziców, a zarazem pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. W tym roku uroczystość miała szczególnie uroczystą wymowę, ponieważ odbywała się równolegle z obchodami setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały umiejętności, które zdobyły podczas krótkiego pobytu w przedszkolu. Następnie złożyły Ślubowanie, a Pani dyrektor Sylwia Młynarczyk-Rysak, za pomocą zaczarowanego ołówka, dokonała aktu pasowania i rozdała pamiątkowe dyplomy. Odświętny strój i piękne birety, a także wystrój sali podkreśliły doniosłość wydarzenia.

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krasnymstawie
Razem dla niepodległej

9 listopada 2018 r. społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krasnymstawie uczciła 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw najmłodsi uczniowie naszej szkoły zatańczyli Poloneza, który jako narodowy taniec stanowił doskonałą inaugurację dla dalszych uroczystości. Odświętnie ubrani uczniowie dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewali pełną wersję hymnu narodowego w ramach zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN akcji "Rekord dla Niepodległej". W części artystycznej przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z historii Polski, a na zakończenie wszyscy uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcia do kapsuły czasu, która znajdzie się w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie.

Podczas uroczystości gościliśmy niemiecką delegację na czele z Panią Wiltrud Wessel, która w 1995 r. została wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela Miasta Krasnystaw.

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1


Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie
Obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w PSP nr 5

W dniu 13 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie miała miejsce uroczystość upamiętniająca stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Blasku temu przedsięwzięciu dodał występ chóru szkolnego, a także solistów oraz recytatorów z klasy ósmej i pierwszej. W pieśniach i wierszach przypomniano miniony radosny, ale i trudny fragment polskiej historii, który nas, współczesnych, zmusza do ciągłej refleksji nad pojęciem wolności.

Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: Marzeny Bas, Agnieszki Kostrzanowskiej, Marzeny Krzysztofiak, Bożeny Mąki i Teresy Miszczak.

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5


Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich

Bieg Patrona 2018

Bieg Patrona wpisał się już na stałe w kalendarz konkursów i zawodów towarzyszącym obchodom Dnia Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie. Wzorem lat ubiegłych, bieg przeprowadziliśmy na terenie Leśnictwa Namule w Widniówce, którędy to prowadzi m.in. trasa Półmaratonu Chmielakowego. Aby w pełni wykorzystać piękną pogodę, jaką zaoferowała nam tegoroczna jesień, na miejsce przeprowadzenia zawodów udaliśmy się rowerami, łącząc bieg z rajdem rowerowym. Trasę biegu oraz rajdu, w dniu 16.10.2018 r., pokonywali uczniowie z klas III gimnazjum oraz VIII szkoły podstawowej, a także nauczyciele towarzyszący młodzieży w wyprawie. Podsumowaniem całości eskapady było przygotowanie ogniska oraz pieczenie kiełbasek, co stanowiło znaczne wzmocnienie organizmu przed drogą powrotną.

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

Wojtek Sławacki - złoty medalista w pływaniu

W dniach 24-25 listopada 2018 r. na AQUA Lublin przy Al. Zygmuntowskich odbyły się Zimowe Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w pływaniu. W zawodach uczestniczyło 300 zawodników z 25 klubów z województwa lubelskiego.Rozegrano je w trzech blokach startowych w przeciągu dwóch dni. Zawodnicy wybierali 6 startów indywidualnych, po dwa na każdy blok.

Miło nam poinformować, że uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie, Wojtek Sławacki zdobył sześć złotych medali w kategorii wiekowej 12-13 lat. Na najwyższym podium stawał po zwycięstwach na dystansach: 50m stylem dowolnym, 200m stylem dowolnym, 200m stylem klasycznym, 200m stylem zmiennym, 100m stylem dowolnym oraz 100m stylem zmiennym. Dodatkowo poprawił najlepszy czas w Polsce (w sezonie 2018) na 100m stylem dowolnym w swoim roczniku. Poprzedni rekord 56.30s, należący również do niego, po weekendowych zawodach wynosi 56,01s.

Za sumę punktów z dwóch najlepszych startów nagrodzony został statuetką „Najlepszy zawodnik Zimowych Mistrzostw Województwa Lubelskiego w kategorii Młodzików".

Tekst i zdjęcie: Teresa Miszczak


Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

Święto Patrona w PSP 5

W 100- lecie Polskiej Niepodległości pięknie wpisały się tegoroczne uroczystości z okazji Święta Patrona, które odbyły się 23 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie.

Obchody rozpoczęła Msza św. w Kościele pw. św. Franciszka Ksawerego. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie przebiegała dalsza cześć obchodów. Na uroczystość przybyli: Burmistrz Miasta Pan Robert Kościuk, Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Lublinie, sympatyk szkoły i wieloletni Radny Rady Miasta Pan Stanisław Dębski, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Tomasz Fornal i Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców Pan Paweł Rysak.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu, uroczystość otworzyła Dyrektor Szkoły Pani Sylwia Młynarczyk – Rysak, która serdecznie powitała zgromadzonych gości, nauczycieli, uczniów, rodziców. Następnie wygłosiła okolicznościowe przemówienie.

Głos zabrali również Burmistrz Miasta Robert Kościuk i Henryk Zięba z TMLiKPW w Lublinie. Wszyscy nawiązali do etosu Orląt Lwowskich i zachęcali uczniów do czerpania wzoru z postawy młodych bohaterów.

Po przemówieniach nastąpił nieoczekiwany moment.

Wręczono MEDAL 100-LECIA OBRONY LWOWA Pani Teresie Miszczak nauczycielowi, a w latach 2001-2009 dyrektorowi szkoły. Wyróżnienie otrzymała za wspieranie działalności służącej upamiętnianiu dziejów Lwowa.

W dalszej części delegacje uczniów zapaliły znicze pod urną z prochami Janka Kukawskiego i obeliskiem upamiętniającym ofiarę Zbrodni Katyńskiej.

Po wyjściu delegacji, zgromadzeni uczcili „minutą ciszy” poległych w walce o Lwów oraz tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.

Święto Patrona poprzedziły różnorodne konkursy, które mobilizowały uczniów do pogłębienia wiedzy o Patronie, historii Lwowa oraz szeroko pojętej kultury Kresów Wschodnich.

Dlatego, kolejnym punktem akademii było wręczenie przez Dyrektora Szkoły i Burmistrza Miasta nagród laureatom konkursów:

W międzyszkolnym konkursie na prezentację multimedialną dla uczniów klas VII, VIII, III G - „Turystyczny przewodnik po Lwowie”, nagrody otrzymali:

Angelika Studzińska PSP nr 5

Michał Kosmowski PSP nr 4

Agnieszka Pezda PSP nr 5

W szkolnym konkursie plastycznym dla uczniów klas I –II. – „Jesienny portret Lwowa”,

nagrody otrzymali:

Łucja Bąk klasa Ia

Maryla Dutkowska klasa Ib

Izabela Weremko klasa II

W szkolnym konkursie plastyczno – informatycznym dla uczniów klas IV-VI „Życzenia dla Patrona”,

nagrody otrzymali:

Julia Kociuba klasa IVb

Patryk Laskowski klasa Vb

Julia Świech klasa VI

W szkolnym konkursie literacko – historycznym „Orlęta Lwowskie – obrońcy Ojczyzny”,

nagrody otrzymali:

Diana Smorga klasa VII

Mateusz Wentczuk klasa III b G

Krystian Poniedziałek klasa III b G

Okolicznościowe medale wręczono również zwycięzcom Biegu Patrona.

Po rozdaniu nagród odbyła się część artystyczna zatytułowana: „Listopad nie pozwala zapomnieć o Lwowie…”

Ta pięknie opowiedziana historia walk o Lwów przeplatana wierszami i piosenkami, wszystkich wprowadziła w podniosły nastrój i wywołała ogromne wzruszenie. W epilogu montażu słowno-muzycznego dobitnie wybrzmiały słowa, że „Od pamięci uciekać nie trzeba, ale trzeba dotrzymać jej kroku”.

Ten niezwykły dzień był okazją spotkania zaproszonych gości, władz miasta, uczniów, nauczycieli, rodziców oraz sympatyków szkoły, która za rok będzie obchodziła 100 – lecie swojego istnienia.

Część artystyczną i oprawę plastyczną uroczystości przygotowali nauczyciele: Joanna Wojtaszek, Marta Ziarko, Małgorzata Dzik, Teresa Miszczak i Renata Marczewska. Fundatorem nagród dla laureatów konkursów był Burmistrz Miasta Pan Robert Kościuk.

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie
Pasowanie na uczniów

Dnia 23 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie obchodzony był Dzień Patrona. W tym świątecznym dniu podczas uroczystości miała miejsce inna ważna chwila - ślubowanie klas pierwszych. Tego dnia „Orlątka” z naszej szkoły uroczyście ślubowały na sztandar szkoły. Pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Na koniec zdały egzamin z wiedzy. Po ślubowaniu dzieci zostały pasowane na uczniów. Każde z nich otrzymało z tej okazji pamiątkowy dyplom i upominek. Następnie wszyscy zgromadzili się przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nowo przyjętych do braci uczniowskiej pierwszoklasistów.


Tekst i zdjęcia: Przedszkole nr 1

Przedszkole nr 1 im. Słoneczna Jedyneczka w Krasnymstawie
Dzień Pluszowego Misia w „Teatralnej Ósemce”

22 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło ze swoim ulubionym misiem. Przedszkolaki brały udział w przygotowanych zabawach i konkursach, ponadto każda grupa zaprezentowała piosenkę o misiu. Przy okazji Dnia Pluszowego Misia nasze przedszkole włączyło się w akcję charytatywną „Daj misiaczka dla dzieciaczka”, zebrane zabawki zostały przekazane dzieciom przebywającym na oddziale onkologicznym szpitala w Lublinie.


Tekst i zdjęcia: Przedszkole nr 1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

Pasowanie na przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się 30 października w Przedszkolu nr 8 w Krasnymstawie. Spotkanie to rozpoczęło się występami grupy „Biedronki”, która zaprezentowała przybyłym do przedszkola rodzicom przygotowane wiersze, piosenki oraz tańce. Dzieci dzielnie odpowiadały na zadawane pytania przygotowane przez wychowawczynię grupy.

Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Małgorzatę Nowicką. Dzieci z odwagą przystąpiły do pasowania, a rodzice mieli powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

Uroczystość prowadziła Beata Sędłak.


Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

W dniu 29 października 2018r. odbył się uroczysty apel poświęcony dwóm ważnym profilaktycznym wydarzeniom: inauguracji programu edukacyjnego „Żyj Normalnie” oraz podsumowaniu Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2018”. Apel był adresowany do uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej. Uroczystość prowadziły uczennice klasy VII: Maja Wieleba i Aleksandra Zborowska.

Zgromadzeni zostali zapoznani z założeniami programu „Żyj Normalnie”, obejrzeli przedstawienie „Na ratunek” w wykonaniu uczniów klas V działających w teatrzyku profilaktycznym „Profik”. Akcja inscenizacji rozgrywała się w średniowiecznym zamku i w szkole XXI wieku. Tematem przewodnim była odwieczna walka dobra ze złem. Agresja i Nałóg zostali pokonani dzięki współpracy oraz mądrym wyborom głównych bohaterów. Zgromadzeni dowiedzieli się, jak ważną rolę dla bezpieczeństwa uczniów w szkole odgrywa Statut Szkoły, do którego zapisów kilkakrotnie odwoływano się w trakcie przedstawienia.

Uczestnicy apelu wysłuchali również wywiadu na temat pracy i zainteresowań dzielnicowego Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie – pana Grzegorza Jaremka. Pani Alicja Grabiec – pełnomocnik Burmistrza Miasta ds. profilaktyki i dzielnicowy - pan Grzegorz Jaremek wręczyli uczniom klas V materiały uzupełniające do realizacji programu edukacyjnego „Żyj Normalnie”, ufundowane przez Urząd Miasta Krasnystaw.

Druga część apelu poświęcona była podsumowaniu szkolnej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2018”. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów kampanii oraz Urząd Miasta, a pedagodzy - certyfikaty. Nagrody wręczyły panie: Alicja Grabiec i Sylwia Młynarczyk - Rysak dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich.

Uczennica klasy VII Klaudia Skubisz podczas finału Kampanii w Warszawie w dniu 23.10.2018r. otrzymała nagrodę główną Bezprzewodowy Zestaw muzyczny z technologią Bluetooth. Nagrody od organizatorów otrzymali również uczniowie: Michał Mazurek i Agnieszka Pezda.

Nagrody i dyplomy ufundowane przez Urząd Miasta otrzymali następujący uczniowie:

W kategorii prac plastycznych w konkursie ,,Autoportret”:

I miejsce zajęła Klaudia Skubisz

II miejsce – Agnieszka Pezda

III miejsce – Tomasz Jakubczak

wyróżnienie otrzymała – Martyna Basińska.

W kategorii literackiej konkursu ,,Autoportret” równorzędne nagrody otrzymali następujący uczniowie: Gabriela Basińska, Natalia Dziedzic, Krystian Jaworski, Michał Kowalczyk, Łukasz Matyjas, Michał Mazurek, Wiktoria Sawicka, Amelia Sulej, Julia Świech, Klaudia Skubisz, Agnieszka Pezda, Iga Malarz.

Certyfikaty otrzymało 12 pedagogów, którzy objęli merytoryczną opieką uczniów w trakcie kampanii.

Impreza została przygotowana przez uczniów klas V działających teatrzyku profilaktycznym „Profik” w składzie: Karolina Gołębiowska, Natalia Janda, Jakub Kostecki, Michał Malarz, Julia Miścisz, Maja Mochniej, Julia Rysak, Iga Winiarczyk, Alicja Wójtowicz oraz panie: Alicję Bolestę, Ingę Droszcz, Magdalenę Dąbrowską.

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
Kalendarz

Galeria