Wiltrud Wessel odwiedziła Krasnystaw

W dniu 8 listopada 2018 r. Krasnystaw odwiedziła Wiltrud Wessel - Honorowa Obywatelka Miasta od 1995 roku. Pani Wiltrud, prawie 40 lat temu, założyła w Niemczech prywatną fundację „Hilfe fur Polen”, która już od 1998 roku dostarczała sprzęt do Polskich szpitali m.in. ZOZ w Krasnymstawie. Do idei niesienia pomocy Polsce przekonała m.in. rząd bawarski oraz bawarską izbę lekarską, które zapewniły stypendia młodym, zdolnym lekarzom z Polski. Wspierała także instytucje z terenu Miasta Krasnystaw niepowiązane bezpośrednio z medycyną np. Liceum Społeczne w Krasnymstawie.

Nasza Honorowa Obywatelka przez wiele lat prowadziła działalność charytatywną mającą na celu wzmocnienie rozwoju naszego Państwa, ale i bezpośrednio naszego miasta, które wywarło na niej szczególne wrażenie. Po przyjeździe do Krasnegostawu Pani Wessel bardzo chciała móc choć przez chwilę uczestniczyć w życiu naszej społeczności.

Była m.in. gościem na uroczystej akademii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1, gdzie zgodnie jej z marzeniem zobaczyła odtańczonego na żywo poloneza. Przedostatniego dnia podróży, na kameralnej wizycie w Dworku Starościńskim, Honorowa Obywatelka spotkała się z Burmistrz Miasta, gdzie obejrzała prezentację na temat zmian w przestrzeni miejskiej. Rozmowa zakończyła się rozmową o 100 - leciu odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pani Wessel jest przykładem osoby, która potrafi obiektywnie spoglądać na świat. Docenia historię naszego kraju oraz dokładnie rozumie, jakie wydarzenia rozgrywały się na jej terenie w czasie ostatniego stulecia. Decyzja o pomocy Polsce wynikała m.in. z tej właśnie wiedzy historycznej i przeświadczenia, że kraj tak dotknięty wojną, powinien otrzymywać szczególne wsparcie. Honorowa Obywatelka Miasta uczestniczyła w krasnostawskim świętowaniu 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i bardzo podobał jej się charakter wydarzenia. Cieszymy się, że była z nami w tym szczególnym dniu oraz, mimo słusznego już wieku, zdecydowała się świętować wolność wspólnie z mieszkańcami naszego miasta.

Dziękujemy Pani Beacie Ortyl za zaopiekowanie się gościem, a w szczególności występowanie w roli tłumacza podczas spotkań.

Poniższe zdjęcia zostały wykonane przez pracownika PSP nr 1Kalendarz

Galeria