Relacja z krasnostawskich obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Święto 11 listopada 2018 roku rozpoczęło się w Krasnymstawie Marszem Niepodległości. Pochód wyruszył o godzinie 14:00 spod kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie i przeszedł ulicą Okrzei, Oleszczyńskiego i Piłsudskiego na Rynek Miejski.  Paradę uświetniającą 100 – lecie odzyskania niepodległości w powiecie krasnostawskim otwierał kierowca na motocyklu Sokół z koszem, ozdobionym biało-czerwoną flagą.

W pochodzie uczestniczyły poczty sztandarowe instytucji powiatowych oraz miejskich, reprezentanci służb mundurowych, muzycy orkiestry Parafialnej Orkiestry Dętej w Szastarce, członkowie stowarzyszenia Free Wings, członkowie Honorowego Komitetu Obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości w Powiecie Krasnostawskim, a także motocykliści z grupy Free Wings, zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych oraz mieszkańcy powiatu i miasta, który otrzymali pamiątkowe śpiewniki i flagi.


Wśród pochodu wieziono także „Kapsułę czasu”, która zostanie zamknięta z okazji 100. rocznicy odzyskania wolności przez nasze miasto. Pośród parady nie trudno było dostrzec także samego Józefa Piłsudskiego, w którego rolę wcielił się Henryk Woch. Marszałek jechał piękną bryczką konną. W trakcie marszu uczestnicy zatrzymali się pod figurą Chrystusa Króla, obok kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie odmówili krótką modlitwę dziękczynną oraz odśpiewali Rotę.

Wydarzenia na Rynku Miejskim rozpoczęły się wciągnięciem flagi na maszt oraz odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie Teresa Hałas - Poseł na Sejm RP przywitała wszystkich zebranych gości w imieniu Komitetu Honorowego Obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości w Powiecie Krasnostawskim.

O godzinie 15:00 rozpoczęła się Msza święta koncelebrowana przez księży z 2 dekanatów, po której ks. prałat Henryk Kapica poświęcił tablicę pamiątkową zamontowaną na ścianie Ratusza Miejskiego. Po złożeniu wieńców pod tablicą, Józef Piłsudski odczytał ze sceny historyczną odezwę. Następnie podobny dokument, skierowany do przyszłych mieszkańców miasta, odczytała Hanna Mazurkiewicz – Burmistrz Krasnegostawu. Na scenie pojawił się także dr Leszek Janeczek – inicjator powstania „Kapsuły czasu”, który opowiedział zebranym o jej idei oraz zachęcił do przekazywania przedmiotów.

Następnie wśród brzmień patriotycznych pieśni scenę przejęli artyści. Podczas obchodów wystąpili: muzycy orkiestry Parafialnej Orkiestry Dętej w Szastarce, chór pod batutą Edwarda Kyca, zespół z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie, zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 w Krasnymstawie oraz Cezary Bojankowski.

Wydarzenie zakończyło się pokazem sztucznych ogni, które poszybowały w niebo dokładnie o godzinie 17:30. Wszyscy, którzy znaleźli czas na kontynuowanie świętowania, uczestniczyli w koncercie Niepodległościowym w Krasnostawskim Domu Kultury.

Chcemy z całego serca podziękować osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia, a w szczególności wspierającym zakup pamiątkowej tablicy:

  • Lechowi Berezowskiemu - Prezesowi Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Krasnostawskich,
  • Tadeuszowi Badachowi - Prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie,
  • Janowi Skórze - Dyrektorowi "Elewarr" Krasnystaw,
  • Andrzejowi Jurkiewiczowi – Właścicielowi firmy "Nierdzewni" Małochwiej Mały,
  • Marianowi Wójcikowi - Prezesowi "Coratex" Krasnystaw,
  • Radosławowi Chmielewskiemu - Prezesowi Banku Spółdzielczego Krasnystaw,
  • Waldemarowi Czajce- Nadleśniczemu Nadleśnictwa Krasnystaw.Kalendarz

Galeria