"Dzieje Krasnostawskie"

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 11 listopada o godz. 18.00 do Sali widowiskowej na finał projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”. Złożą się na niego promocja książki „Dzieje Krasnostawskie” oraz koncert zespołu Ani Brody i Maćka Pruchniewicza - Nova Energia.

„Dzieje Krasnostawskie” stanowią kolejny element, obok „Zapisek Krasnostawskich”, odkrywania przeszłości Krasnegostawu – miasta, którego historia do tej pory nie została spisana w kompletnym opracowaniu o charakterze monografii.

W książce pod redakcją Artura Borzęckiego i śp. Ryszarda Maleszyka znajdą Państwo artykuły poruszające różnorodną tematykę z okresu niewoli narodowej oraz odrodzonej Rzeczpospolitej. Poruszone zastały liczne wątki niepodległościowe dotyczące społeczności krasnostawskiej, wielokrotnie angażującej się w dziejowo ważne wydarzenia w historii naszego narodu. W wydawnictwie zaprezentowaliśmy niepublikowane dotąd fotografie i dokumenty gromadzone przez poszczególnych autorów – historyków i regionalistów głównie związanych z Krasnymstawem.

Świętowanie 100-lecia niepodległości Polski zakończymy koncertem projektu Ani Brody & Maćka Pruchniewicza - Nova Energia. Rozpocznie się on około godz. 18.30. Specjalnie na tą okazję artyści, którym towarzyszyć będzie Szymon Siwierski, przygotowali program oparty na utworach Jerzego Lieberta i tradycyjnej muzyce z Wileńszczyzny pt. „Poemat dla Niepodległej”.

Głos, cymbały, loopery, dzwonki pentatoniczne, gitara akustyczna i elektryczna. Jazzowy swing w wokalu. Power etniczny. Akustyczny walking. Gitarowy mix dźwięków. Niezwykle transowe piosenki, zderzenie folku i etno oraz rockowego groove’u. Wielogłos, który buduje pulsującą przestrzeń, gitara, która nakręca rytm i słowo. To wszystko tworzy niespotykany ogród muzycznych wrażeń, pełen feelingu i efektownej barwy, który napełni Was dobrym brzmieniem. 

Dodatkowo tego dnia w holu KDK będzie można obejrzeć wystawę przygotowaną przez uczestników warsztatów „Prasa podziemna podczas II wojny światowej”. Zaprezentowane zostaną plakaty oraz t-shirty i torby z nadrukami opracowanymi na bazie periodyków i ulotek, kolportowanych w okresie okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego.

Przypominamy, że projekt „Krasnystaw dla Niepodległej” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. W jego realizacji pomogli nam:  Muzeum Regionalne w Krasnymstawie, Stowarzyszenie Pod Napięciem, Miasto Krasnystaw, Parafia św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Patronat nad projektem objęły: Poseł na Sejm RP Teresa Hałas oraz Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz. Patronatu medialnego poszczególnym wydarzeniom udzieliły: Radio Lublin, Super Tydzień oraz Skafander Gazeta Akademicka.

Tekst i zdjęcia: Krasnostawski Dom Kultury


Kalendarz

Galeria