„Na Akord” po raz 6!

Dnia 13 października 2018 r. Krasnostawski  Dom Kultury organizuje VI Okazjonalny Przegląd Akordeonistów ,,Na Akord”, początek w Sali Widowiskowej o godz.17:00. „Na Akord” to największa na Lubelszczyźnie impreza promująca muzykę akordeonową. Wyznaczyliśmy sobie ambitny cel odkrywania na nowo tego niezwykle ciekawego instrumentu i muzyki akordeonowej w różnych jej odmianach i stylach.

Próbując obalić potoczne przekonanie, że jest to głównie instrument  biesiadny i wykorzystywany raczej w stylizowanej muzyce ludowej. Nasza inicjatywa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności, przechodząc do historii dzięki udziałowi  wybitnych akordeonistów młodego pokolenia, wystąpili na niej min. Inga Piwowarska, Piotr Krzaczkowski, Trio Symetrio, Chełmski Kwintet Akordeonowy. Przegląd ma formę koncertu, w którym wykonawcy prezentują dwa dowolne utwory zagrane solo na akordeonie, uzgodnione wcześniej z organizatorem, mile widziane są duety, tria i inne składy muzyków. Staramy się także przybliżyć świat akordeonu, prezentując różnorodne, ciekawe egzemplarze tego instrumentu i sposoby wydobywania dźwięku. „Na Akord” stał się dla wielu występujących jeszcze jedną szansą zaprezentowania swojego talentu, zwrócenia uwagi na fakt wielkiej popularności akordeonu na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat na Lubelszczyźnie.


Dodatkowych emocji podczas koncertu dodaje plebiscyt publiczności, w którym wybierana jest najciekawsza osobowość  spośród występujących akordeonistów. Szlagiery muzyki akordeonowej, a także utwory klasyczne zagrają w tym roku: Daniel Kurys, Lech Żurek, Kazimierz Ogrodniczek, Szczepan Haczkur, Damian Mazurek, Bartek Gałuc, Ryszard Król. Przegląd uświetni koncert wyjątkowego duetu akordeonowo-saksofonowego FANTASMA DUO. Zespół został stworzony przez akordeonistkę Martynę Chojnacką oraz saksofonistkę Joannę Wróblewską – to połączenie dwóch instrumentów dętych i dwóch kobiecych charakterów.

W zabawowo–integracyjny i artystyczny charakter AKORDU włączona jest  wieczorna pokoncertowa  potańcówka i wspólne muzykowanie  różnych pokoleń  wykonawców z entuzjastami tego magicznego instrumentu.

Wstęp wolny!

Informacja: Krasnostawski Dom Kultury
Kalendarz

Galeria