"Krasnystaw dla Niepodległej"

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na cykl wydarzeń pn. „Krasnystaw dla Niepodległej”.  Złożą się na niego: koncerty, warsztaty i wydanie książkowej publikacji historycznej „Dzieje Krasnostawskie”. Poprzez realizację projektu chcemy wzbudzić zainteresowanie mieszkańców powiatu krasnostawskiego historią, w szczególności wydarzeniami prowadzącymi do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zadanie zostanie zrealizowane we współpracy Krasnostawskiego Domu Kultury z lokalnymi partnerami, których cele statutowe wpisują się w ideę programu „Niepodległa”. Pomocy udzielą nam: Miasto Krasnystaw, Stowarzyszenie Pod Napięciem, Parafia św. Franciszka w Krasnymstawie, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie.

Patronatu cyklowi udzieliły: Poseł na Sejm RP Teresa Hałas oraz Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.

„Krasnystaw dla Niepodległej” został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W październiku i listopadzie w ramach projektu przygotowaliśmy dla Was:

28 października, godz. 16.00 / Kościół św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie
Spotkania Chóralne „Pro Patria”
Wydarzenie pod postacią spotkań chóralnych jest organizowane we współpracy z Parafią św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. W unikalnym architektonicznie kościele Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Chór Krasnostawskiego Domu Kultury sięgną po kompozycje ze śpiewnika niepodległościowego. Inicjatorką koncertu jest pani Grażyna Majchrowicz.

10 listopada godz.19.00 / Sala konferencyjna KDK
Promocja książki „Dzieje Krasnostawskie”
Wydawnictwo będzie stanowić kolejny element odkrywania przeszłości Krasnegostawu – miasta, którego historia do tej pory nie została spisana w kompletnym opracowaniu o charakterze monografii. W „Dziejach…” znajdą się artykuły poruszające różnorodną tematykę z okresu niewoli narodowej oraz odrodzonej Rzeczpospolitej, po czasy stanu wojennego włącznie. Poruszone w nich zostaną liczne wątki niepodległościowe dotyczące społeczności krasnostawskiej, wielokrotnie angażującej się w dziejowo ważne wydarzenia w historii naszego narodu. Publikacja będzie spełniała wszelkie normy wydawnictwa naukowego. W wydawnictwie zaprezentowane zostaną niepublikowane dotąd fotografie i dokumenty gromadzone przez poszczególnych autorów – historyków i regionalistów związanych z Krasnymstawem.

11 listopada godz. 19.00 / Sala widowiskowa KDK
Koncert Anny Brody „Poemat dla Niepodległej”

Anna Broda - piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka i autorka tekstów.  Artystka wykona program oparty o utwory Jerzego Lieberta (nazwanego przez Leopolda Staffa najczystszym poetą Odrodzonej Polski) i tradycyjnej muzyce z Wileńszczyzny.
Kalendarz

Galeria