Aktualności ze szkół i przedszkoli. Wrzesień 2018

Aktualności ze szkół i przedszkoli  - wrzesień 2018

Prezentujemy wrześniowe działania krasnostawskich szkół i przedszkoli. Serdecznie dziękujemy instytucjom za nadesłane wiadomości. W artykule m.in. o konkursach, wycieczkach oraz ciekawych i ważnych imprez. Zachęcamy do przesyłania informacji na temat organizowanych wydarzeń. Miłej lektury!


Przedszkole nr 8 „Teatralna Ósemka” w Krasnymstawie

Czekoladowy Autobus w „Teatralnej Ósemce”

Dzieci z Przedszkola nr 8 w Krasnymstawie wzięły ostatnio udział w warsztatach z czekoladą w roli głównej. Podczas zajęć dowiedziały się, jak i z czego powstaje czekolada. Przedszkolaki samodzielnie stworzyły swoją wymarzoną tabliczkę czekolady w fartuszkach i czapkach prawdziwych cukierników. Ozdabianie i tworzenie słodkości sprawiło dzieciom wielką frajdę. Wszystkie dzieła zostały zapakowane do pudełek i zabrane do domu, by każdy mógł podzielić się swoim wyrobem z najbliższymi. Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy "Mistrzów Czekolady".

Tekst i zdjęcia: Przedszkole nr 8


Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

Sesja historyczna w Chełmie

W piątek 14.09.2018 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej odbyła się sesja historyczna „Chełm u progu niepodległości Polski w 1918 roku”. Sesję naukową poprzedziła msza święta w Kościele św. Rozesłania Apostołów, gdzie piękną homilię wygłosił ks. proboszcz miejscowej parafii Józef Piłat. Podczas mszy oraz składania wieńców pod tablicą generała Gustawa Orlicz – Dreszera, obecna była asysta dwóch pocztów sztandarowych z II LO w Chełmie i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie. Następnie w sali chełmskiego muzeum dla zgromadzonych gości, dyrektorów szkół, nauczycieli historii, języka polskiego odbyła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Orlicz – Dreszera. Referat wraz z prezentacją multimedialną ,,Orlęta Lwowskie – nieprzemijająca legenda. Działania wychowawcze w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich” został zaprezentowany przez nauczyciela historii Tomasza Marczewskiego. Imię naszej szkoły idealnie wpisuje się w 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kiedy rodziła się legenda Orląt Lwowskich, kształtowały się zręby niepodległego państwa polskiego. Dla społeczności szkolnej, od momentu nadania imienia, mali bohaterowie są wzorem wielkiego patriotyzmu. Stanowią godną inspirację dla pedagogów dzieci, młodzieży, absolwentów szkoły. Pielęgnując pamięć o naszym patronie - Orlętach Lwowskich, uczymy wrażliwości historycznej i patriotycznej. Na lekcjach i różnorodnych uroczystościach poszerzamy wiedzę z zakresu dziejów, kultury, tradycji  Lwowa i Kresów dawnej Rzeczpospolitej. Współpracujemy z członkami lubelskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, integrujemy środowisko lokalne. Po zakończeniu sesji historycznej, młodzież wraz z opiekunami panią Katarzyną Bujak i panem Tomaszem Marczewskim, miała okazję do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć przy Budce Niepodległości, usytuowanej na centralnym placu Chełma, nawiązującym także  do świętowanej rocznicy 100 - lecia  Niepodległości  Polski.

Tekst: Tomasz Marczewski

Rajd rowerowy „Szlakiem pamięci”

Uczniowie klasy IIIbG wraz z wychowawcą i trzema opiekunami uczestniczyli 21 września 2018r. w rajdzie rowerowym „Szlakiem pamięci”. Przy pięknej, letniej pogodzie grupa rowerowa pokonała około 25 km drogami, traktami leśnymi i polnymi, spędzając aktywnie i ciekawie zaplanowaną trasę rajdu. Celem rajdu było poznanie i odwiedzenie kilku miejsc pamięci narodowej, związanych z bohaterska walką Wojska Polskiego i zbrojnego podziemia AK, BCH z okresu II wojny światowej. Rowerowi turyści odwiedzili las Borek, Kolonię Zastawie, las opodal wsi Surhów - miejsca historyczne związane z heroiczną postawą Polaków. Aktywnie spędzony czas zaowocował poznaniem przez młodzież ciekawych miejsc naszego powiatu. Był też nietypową lekcją historii, wpisującą się w obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Tekst: Tomasz Marczewski

„Wolność i niewola, czyli radość i smutek”

W dniu 24.09.2018r. w klasach Ia, IB, II odbyły się zajęcia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę „Wolność i niewola, czyli radość i smutek”, przeprowadzone przez Panie Ewę Matysiak, Jolantę Kuc i Bożenę Mąkę. Zajęcia rozpoczęły się od opowiadania nauczycieli o historii Polski, ilustrowanych pokazem multimedialnym. Dzieci wysłuchały utworów muzycznych o smutnym i radosnym nastroju, które ilustrowały na kartkach. Smutne utwory kojarzyły się im z niewolą a radosne z odzyskaniem niepodległości. Po wykonaniu prac uczniowie wypowiadali się na temat „Kto może znaleźć się
w niewoli i dlaczego?” W dalszej części zajęć wszyscy uczestnicy lekcji przypięli swoje prace na mapę naszego kraju. Zakończenie zajęć to wspólna recytacja wiersza W. Bełzy pt. „Kto ty jesteś?” oraz śpiewanie piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. W taki sposób dzieci z klas I-II przygotowują się do uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Z wizytą w Zakładzie Cukierniczo-Piekarniczym „KAWA” .

W ramach poznawania różnych zawodów  uczniowie klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im.  Orląt Lwowskich w Krasnymstawie w dniu 28.09.2018 r. mieli możliwość zobaczenia na żywo pracy cukiernika. Dzieci zostały oprowadzone po zakładzie produkcyjnym przez szefa cukierni, który wytłumaczył im, w jakich pomieszczeniach powstają poszczególne wyroby cukiernicze. Następnie  mogły zobaczyć, jak powstają dekoracje na torty, które są tworzone przez szefa cukierni. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób można zrobić róże z masy marcepanowej oraz miały możliwość samodzielnego sprawdzenia własnych zdolności. Następnie zobaczyły jak można zrobić misia, również z masy marcepanowej. Dzieci obserwowały również pracę cukierników przy wyrobie ciast oraz tortów. Wizyta została zakończona słodkim akcentem w postaci skonsumowanych wyrobów z ciasta parzonego. Po skończonej wizycie w zakładzie produkcyjnym, dzieci miały możliwość poznania pracy sprzedawcy w przyzakładowym sklepie cukierniczym.

„Dzień Chłopaka” w klasie IIIA gimnazjum

Aby tradycji stało się zadość, wychowawczyni – Teresa Miszczak oraz dziewczęta z klasy IIIaG zorganizowały dla chłopców  „Dzień Chłopaka” pod hasłem „HISTORYCZNIE I KULINARNIE”. W Krasnostawskim Kinie MORSKIE OKO obejrzeliśmy film pod tytułem „DYWIZJON 303. PRAWDZIWA HISTORIA”. Ten film to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie miał sobie równych. Do obejrzenia filmu zachęcił i podbudowę historyczną przekazał uczniom nauczyciel historii – Tomasz Marczewski.

Było coś dla ducha, teraz coś dla serca. Nie ma to jak przez żołądek do serc naszych chłopców. W pizzerii „Roberto” zaserwowaliśmy pizzę pod tytułem „co komu smakuje”. Nie obyło się bez słodkiego przysmaku. Odkryłyśmy i chcemy promować lokalne ciasta. Wybrałyśmy ciasto z oferty Stowarzyszenia Mieszkańców Przedmieścia Zastawie – aktywnie działającego w różnych sektorach na rzecz społeczności lokalnej, w tym także naszej szkoły. Oczywiście nasi ulubieńcy zdmuchnęli symboliczne świeczki. Miło i zabawnie spędziliśmy wspólnie ten świąteczny czas.

Tekst: Teresa Miszczak

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie

W „Czwórce” już pracowicie …

W „Czwórce” w niepamięć odchodzą dni beztroski, zabawy, długich podróży.
To początek wytężonej pracy i nauki, rozwijania swoich zainteresowań, wychowania w duchu patriotycznym.

3 września, podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego, symboliczną minutą ciszy wszyscy zebrani upamiętnili szczególną datę dla Polaków – rocznicę wybuchu II wojny światowej. Następnie uczniowie z klas V i VI krótkimi, humorystycznymi scenkami z życia szkoły, przywitali swoich kolegów.

7 września uczniowie brali udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” oraz „Antologii Niepodległości”. Temu ogólnopolskiemu wydarzeniu towarzyszyło w szkole wiele działań, m.in. uczniowie wykonali gazetkę okolicznościową o Stefanie Żeromskim i jego twórczości, czytali fragmenty utworów przez szkolny radiowęzeł, rozwiązali quiz tematyczny przygotowany przez panie z biblioteki, obejrzeli wystawę dzieł Żeromskiego, wzięli udział
w miejskich obchodach tego wydarzenia.

Szkoła w ramach programu „Aktywna tablica” została doposażona w nowoczesny sprzęt, a zatem lekcje z wykorzystaniem technik informacyjno – komunikacyjnych to u nas codzienność. Uczniowie każdego etapu kształcenia mogą rozwijać swoje zainteresowania informatyczne, albowiem realizowane są trzy innowacje z tej dziedziny: „Postaw na programowanie”, „Poznaję cyfrowy świat”, „Już potrafię programować”.

W klasie IV realizowana jest innowacja ukierunkowana na aktywne i bezpieczne spędzanie wolnego czasu po zajęciach szkolnych, propagująca aktywny styl życia w formie zespołu tanecznego pod hasłem: „Tańczę, bo lubię”. W klasie II i III uczniowie będą mogli uczyć się wartości patriotycznych i poznawać swoje środowisko podczas zajęć w ramach innowacji „Jestem Polakiem, obywatelem małej i dużej ojczyzny”.

W szkole kontynuowana jest realizacja projektu: „Poprawa jakości kształcenia w szkołach podstawowych w Krasnymstawie”, w ramach którego około 50 uczniów zostało objętych zajęciami zawodoznawczymi. Oprócz nauki, w najbliższym czasie planowane są wyjścia do kina, m.in. na film „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”, a także wyjazdy do teatru i na wycieczki turystyczno – krajoznawcze. Wychowawca młodych – Jan Paweł II – nasz patron, powiedział, że „Młodość to czas rozpoznawania talentów”, a zatem rok szkolny to czas skutecznych działań i wytrwałej pracy.

Jak nie czytam, jak czytam!

W czerwcu odbył się w „Czwórce” happening czytelniczy, podczas którego nastąpiło bicie rekordu czytania w jednym momencie. To największa akcja czytelnicza w Polsce pod hasłem: „Jak nie czytam, jak czytam.”, w której my, jako społeczność szkolna, wzięliśmy udział. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest promocja czytania książek wśród uczniów i inicjowanie mody na częstsze sięganie po książki. Akcja miała w naszej szkole wymiar dobrowolny i bez przymusu. Każdy, kto chciał się do niej przyłączyć, miał zadanie przynieść do szkoły książkę, którą będzie tego dnia czytał w gronie swoich kolegów.

Na apel odpowiedziało 202 uczniów i kilkunastu nauczycieli.

O godzinie 10.00 wszyscy chętni zebrali się w sali gimnastycznej, zajęli wygodne do czytania pozycje, ucichli…i po prosu czytali. Następnie mogli pochwalić się swoją książką siedzącym najbliżej kolegom. Niektórzy odpowiadali starszym uczniom (kręcącym filmik) na pytania „dlaczego lubią czytać”. Wszyscy pomachali do kamery swoimi książkami i wspólnie wykrzyczeli hasło akcji. Dalsza część akcji odbywała się na trawniku przed szkołą, gdzie w ciszy i w gronie klasowych rówieśników można było przenieść się w świat książkowych bohaterów.

W dzień urodzin świętego Jana Pawła II

Serdecznie zapraszamy na wystawę albumów poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II.

Albumy wykonały wspólnie z rodzicami dzieci z klasy III B jako zobowiązanie papieskie w roku szkolnym 2017/18. Wystawa rozpoczęła się 18 maja w dniu urodzin naszego patrona. Prace uczniów można podziwiać  do 30 maja. ZAPRASZAMY NA PARTER SZKOŁY!!!

Po zakończeniu wystawy albumy można obejrzeć i wypożyczyć w sali nr 2 u pani Małgorzaty Wróbel.

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w KrasnymstawieKalendarz

Galeria