Chmielaki Krasnostawskie 2018 już za nami

Chmielaki Krasnostawskie 2018, organizowane w dniach 17-19 sierpnia 2018 r., oficjalnie przeszły już do historii. Staraliśmy się, aby tegoroczne święto było uatrakcyjnione o kolejne elementy, bo jak wiadomo, właśnie dzięki ciągłemu podnoszeniu poprzeczki impreza rozwija się w najlepiej obranym kierunku. Podczas 48. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów mogli Państwo liczyć zarówno na atrakcje dostępne dotychczas, jak i na nowe propozycje zabawy, wśród których każdy z przyjezdnych odnalazł idealną formę spędzenia wolnego czasu.


Nowości na Chmielakach 2018

Chmielaki to unikalne połączenie tradycji regionu z nowoczesną rozrywką na najwyższym poziomie, a także niezwykle atrakcyjne wydarzenie muzyczne: bogaty program artystyczny na dwóch scenach do późnych godzin wieczornych. W tym roku na Scenie Rynek wystąpili tacy artyści jak: Illusion, Łąki-Łan, Mateusz Ziółko, Sylwia Grzeszczak, Patryk Kumór, czy Agnieszka Chylińska. Oprócz gwiazd głównych na scenach festiwalowych  zaprezentowali się także: Włodzimierz Nahorny Trio, Marcin Januszewicz, Zespół MuS! oraz Dispelled Reality.

48. edycja „Chmielaków Krasnostawskich” zorganizowana została pod patronatem medialnym grupy RMF, jednego z największych holdingów medialnych w Polsce. Dzięki kooperacji Chmielaki Krasnostawskie 2018 zyskały duży rozgłos, a do miasta ściągnęły dziesiątki tysięcy turystów. Wydarzenie znane doskonale na terenie Lubelszczyzny przez trzy kolejne dni promowane było wśród osób z terenu całego kraju. O Chmielakach usłyszeć można było w stacji RMF MAXXX, Polsat Music, czy stronach internetowych ich partnerów medialnych np. interia.pl.

Zabawa nie tylko pod sceną

W ramach własnej promocji, na terenie Miasta Krasnystaw moc dobrej zabawy zapewniały firmy Prymat, JBB, Black, które przyjechały w Chmielakową niedzielę oraz Wawel uatrakcyjniający zabawę już od soboty! Zarówno dzieci, jak i dorośli mieli okazję przeżycia niezwykłej przygody oraz wzięcia udziału w darmowej degustacji słodyczy, napojów energetycznych i ciepłych dań serwowanych przez szefa kuchni Roberta Sowę!  

W 2018 r. po raz pierwszy nawiązaliśmy także współpracę z fundacją Every Can Counts zajmującą się działaniami z zakresu edukacji ekologicznej. Członkowie fundacji wraz z wolontariuszami przygotowali interesujące warsztaty, zabawy integracyjne oraz gry interaktywne, których myślą przewodnią była istota segregacji puszek aluminiowych. Stoisko fundacji w Rynku Miejskim było oblegane przez okres całego festiwalu. Wolontariusze zorganizowali również zabawę na dworku, rozstawiając tam dmuchaną bramkę do strzelania rzutów karnych. Uczestnicy mogli liczyć nie tylko na satysfakcję z osiąganych wyników, ale i atrakcyjne nagrody.  

Podczas spacerów ulicami Miasta w czasie festiwalu napotkać można było wesołe maskotki miejskie, które uatrakcyjniają imprezy swoją obecnością. W tym roku postanowiliśmy zaprosić do zabawy dodatkowe, tajemnicze postacie... Podczas chmielakowej soboty oraz niedzieli pośród tłumu pojawili się profesjonalni animatorzy z grupy działającej na pograniczu teatru i performensu. Locomotora, bo tak się nazywają nasi goście, od wielu lat ożywiają miejskie skwery, place i ulice poprzez działalność widowiskową. Poruszali się w interesujących przebraniach oraz na szczudłach, zabawiając dzieci i organizując przeróżne interesujące konkurencje dla najmłodszych.

Punkty informacji

Ze względu na ogromną ilość przyjezdnych zdecydowaliśmy o zorganizowaniu aż dwóch punktów informacji festiwalowej. Pierwszy ulokowany był w Rynku Miejskim, tuż obok Punktu Informacji Turystycznej, drugi znajdował się w Dworku Starościńskim. Przez okres wydarzenia zabytkowy budynek był udostępniony do zwiedzania wszystkim zainteresowanym i stanowił nie lada atrakcję.

Konkursy i zawody

W ramach Chmielaków Krasnostawskich 2018 co roku odbywa się m.in. Chmielakowy Zlot Weteranów Szos, wspaniała historyczna przygoda na kołach organizowana przez Federację Zmotoryzowanych z Lubartowa. Trzecia edycja zlotu zrealizowana została pod patronatem Totalizatora Sportowego – partnera organizacyjnego Chmielaków Krasnostawskich 2018!

Pojazdy można było obejrzeć w pełnej krasie podczas tradycyjnego Korowodu Chmielakowego, który w dniu 19 sierpnia wyjechał spod placu przy Kościele pw. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie w stronę Dworku Starościńskiego. W tym samym dniu wszystkie samochody wzięły udział w III Konkursie Elegancji. Mieszkańcy mogli podziwiać auta podczas ekspozycji na ul. Okrzei, gdzie jeszcze tego samego dnia, o godzinie 14:00 rozdano nagrody najładniejszym zabytkowym pojazdom. Pierwsze miejsce zajął pojazd marki GAZ-13 Czajka prowadzony przez Kamila Oleszka. Samochód należał ówcześnie do śp. Andrzeja Oleszka, członka Federacji Zmotoryzowanych oraz pomysłodawcy Zlotu Weteranów Szos - człowieka, zasłużonego dla fanów motoryzacji oraz Miasta Krasnystaw. Drugie miejsce na podium zajęło auto marki Mercedes 107 SL - Cabrio, kierowane przez Adama Dorosza, a miejsce trzecie Renault - Piotra Tubilewicza.

Innym konkursem od wielu lat kojarzonym z Chmielakami Krasnostawskimi jest Miss Chmielaków. W tegorocznej edycji wydarzenia o zaszczytne tytuły rywalizowało osiem kobiet. Finał plebiscytu odbył się 18 sierpnia na Scenie Rynek. Oceny oraz rozdania nagród dokonało Jury, w którego składzie znaleźli się sponsorzy wydarzenia, przedstawiciele władz miasta oraz specjaliści z branży wizażu i fotografii. Miss Chmielaków 2018 została Anna Michalska, I vice Miss okrzyknięto Wiktorię Jasińską, która otrzymała również tytuł Miss Kuriera Lubelskiego, a na II vice Miss wybrano Aleksandrę Borshchuk.

Kolejną formą rywalizacji organizowaną w ramach wydarzenia był „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy”. Wszystkie propozycje zostały zaprezentowane w korowodzie podczas chmielakowej niedzieli, a następnie wystawione przed Sceną Dworek. Nagrodę główną w konkursie otrzymały Rogowianki z gminy Wilków, na miejscu drugim uplasował się Zespół Szkół Podstawowych nr 2 i LGD Krasnystaw "PLUS", a miejsce trzecie na podium przypadło Stowarzyszeniu Mieszkańców Przedmieścia Zastawie.

Podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Kiermaszu Twórczości Ludowej towarzyszącego 48. Chmielakom Krasnostawskim na placu przed Dworkiem Starościńskim swoje prace zaprezentowało 51 wystawców. Przybyli z terenu całej Polski (Baraki, Bekiesza, Bezek, Białowola, Biłgoraj, Boruń, Chełm, Dubienka, Jelna Krasnystaw, Krowica, Łączna, Olszanka,  Ostojów, Radom, Rędocin, Rozdoły, Rudnik nad Sanem, Sawin, Siedliska Drugie, Siennica Nadolna, Stryszawa, Świerże, Świlcza, Tomaszów Mazowiecki, Widniówka, Włodawa, Wólka Orłowska, Wólka Tarnowska, Zamkowa Wola, Zamość, Żywiec, Żulin), a także z Ukrainy. Zaprezentowano wyroby niemal z każdej dziedziny rękodzieła i sztuki ludowej. W dniach 18 i 19 sierpnia, podczas dwóch dni kiermaszu, każdy z odwiedzających  mógł nabyć unikatowe, ręcznie wykonane przedmioty artystyczne, a także te codziennego użytku.  Obecni byli: kowal, bednarz, garncarz, rzeźbiarze, malarze, plecionkarze, hafciarki i koronkarki. Oferowano miód i produkty pszczelarskie, wyroby ze skóry, ręcznie wykonane zabawki, plastykę obrzędową i zdobniczą, a także poezję ludową. Ponadto prezentowane były prace rękodzielnicze wykonane między innymi takimi technikami jak powertex, mix-media, decoupag’e, sutasz, origami. W sobotę, podczas trwania kiermaszu został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejsze stoisko sztuki ludowej. Komisja oceniająca wyłoniła czworo laureatów. Wyróżnienia otrzymali: Czesława Klusek z Olszanki, Teresa Nowak z Siennicy Nadolnej i Andrzej Mikołajczyk z Zamościa. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Piotr Mentel ze Stryszawy. Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Stowarzyszenie LGD „Krasnystaw PLUS”, Krasnostawski Dom Kultury, Lubelskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych oraz Środowiskowy Dom Samopomocy.

Ważnym elementem Chmielakowego wydarzenia było również rozstrzygnięcie turnieju poetyckiego ,,O Chmielowy Antałek”. Finał zorganizowano w sobotę 18 sierpnia 2018 r. Członkowie Komisji przeczytali każdą z nadesłanych prac, biorąc pod uwagę oryginalność podejścia do tematu konkursu i sprawność warsztatu poetyckiego uczestników. Po obradach postanowiono przyznać trzy nagrody oraz jedno wyróżnienie. Wyróżnienie otrzymał zestaw wierszy sygnowany godłem „Grozuka” (Łukasz Kaźmierczak), III Nagrodę otrzymał zestaw wierszy sygnowany godłem „dżem w proszku” (Krzysztof Martwicki), II Nagrodę otrzymał zestaw wierszy sygnowany godłem „Zwierzowiersz” (Jakub Ryżka), I Nagrodę otrzymał zestaw wierszy sygnowany godłem „Zielone Buty” (Elżbieta Galoch).

Konsumencki Konkurs Piw

Chmielaki stają się najważniejszą w kraju imprezą piwną, wyznaczającą trendy i nadającą ton podobnym festiwalom. To tutaj odbywa się Ogólnopolska Sesja Chmielarska oraz największy w Polsce Konsumencki Konkurs Piw, a zdobytymi w Krasnymstawie medalami szczycą się wszystkie browary krajowe i zagraniczne. Wokół Rynku Miejskiego, jak co roku umieszczona została strefa browarów – tych większych i mniejszych - regionalnych, które oprócz sprzedaży piwa realizowały interesujące konkursy dla odwiedzających je gości.

Na terenie nowo odrestaurowanego Dworku Starościńskiego okazję do zaprezentowania swoich wyrobów otrzymali członkowie Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Podsumowując piwną stronę 48. edycji festiwalu: na ulicach Miasta zaprezentowały się 53 browary, 47 browarów zgłosiło swoje produkty do konkursu. W sumie oceniono 397 piw w 26 kategoriach. Grand Prix Chmielaków Krasnostawskich 2018 za piwo Srogi Niedźwiedź otrzymał Browar Łąkomin.

W odrębnym konkursie, po raz pierwszy wybrane zostało „Najlepsze piwo z polskimi odmianami chmielu”, w ramach którego oceniono 24 unikalne produkty. Zwyciężyło piwo Warmińskie Rewolucje z Browaru Kormoran, uwarzone z wykorzystaniem chmieli Marynka oraz Sybilla.

Pełne wyniki dostępne są na stronie chmielaki.pl - http://chmielaki.pl/aktualnosc/wyniki-konsumenckiego-konkursu-piw-2018.

Szczególny charakter tegorocznej edycji Chmielaków nadał fakt, że w trakcie trwania festiwalu Janusz Rzepka – Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw oficjalnie wręczył Honorowe Obywatelstwo Miasta Krasnystaw. Nobilitację tę odebrał Marek Suliga – Przewodniczący Jury Konsumenckiego Konkursu Piw, od lat zaangażowany w działalność na rzecz najstarszego festiwalu piwnego w Polsce.

VII Półmaraton Chmielakowy o Puchar Burmistrza Krasnegostawu

VII Półmaraton Chmielakowy o Puchar Burmistrza Krasnegostawu odbył się 18 sierpnia. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00. Na mecie, ulokowanej nieopodal Sceny Dworek, na biegaczy prócz medali i nagród czekało zimne piwo! Tegoroczna edycja biegów była rekordowa pod względem kwoty przeznaczonej na nagrody.  Patronat nad VII Półmaratonem Chmielakowym o Puchar Burmistrza Krasnegostawu sprawował Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. W tym roku podczas trwania Półmaratonu zorganizowano po raz pierwszy bieg towarzyszący, podzielony na kategorie wiekowe: rocznik 1998-2002, rocznik 1997-1988, rocznik 1987 i starsi. Kobiety rywalizowały na dystansie 3 km., a mężczyźni 5 km.

Wydarzenia tradycyjne

Zainteresowani kulturą wysoką już po raz trzeci uczestniczyli w Chmielakowym Recitalu Organowym, który zorganizowano w tym roku z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości. Pierwszego dnia Chmielaków, w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia, wystąpił znany i utalentowany organista dr Adam Załęski. Słowo o muzyce przedstawił prof. UMCS dr hab. Mariusz Dubaj.

Wszyscy chętni, którzy nie poznali dotąd naszego miasta, drugiego dnia Chmielaków, mieli możliwość udziału w corocznej Wycieczce z Pianką. Zainteresowani przemierzali wraz z przewodnikiem Miasto oraz bliską okolicę, poznając m.in. piękne zabytki i ich historię, czy plantacje chmielu. Podczas wycieczki tradycyjnie degustowano także regionalne przysmaki!

Ostatni dzień Chmielaków Krasnostawskich na pewno usatysfakcjonował fanów skeczy i żartów! Dnia 19 sierpnia na Scenie Dworek wystąpiły prawdziwe gwiazdy kabaretowej estrady. Chmielakowa Noc Kabaretowa rozpoczęła się o godzinie 19:00. Na Scenie Dworek zaprezentowały się grupy artystyczne Kabaret Czwarta Fala oraz Kabaret z Konopi.

Przez trzy kolejne dni festiwalu na chętnych czekały również takie atrakcje jak udział w ChmielotachIX Ogólnopolskim Pikniku Paralotniowym oraz otwarta Strefa Disco przygotowana przez Tyskie Browary Książęce. W tegorocznej edycji festiwalu. Plac Cyrkowy przedzielono na dwie części. Strefa Disco, która ożywała muzyką w godzinach wieczornych, została przygotowana tak, by nie kolidowała ze znajdującym się obok Wesołym Miasteczkiem. Wprowadzenie podziału zapewniło dodatkowe bezpieczeństwo bawiącym się dzieciom.

Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja wydarzenia spełniła Państwa oczekiwania. Podsumowujemy wszystkie opinie oraz otrzymywane podpowiedzi, które niewątpliwie posłużą nam do uatrakcyjnienia wydarzenia w latach kolejnych.

Kalendarz

Galeria