Wystawa Jolanty Rycerskiej w KDK

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 30 czerwca o godz. 18:00 do Galerii na wernisaż wystawy Jolanty Rycerskiej „Bajki niczyje”. Jeden z ostatnich fotograficznych projektów Rycerskiej to poetycka opowieść w ponad dwudziestu obrazach, odnosząca się do snu, marzeń, przywołująca nieco zatarte już wspomnienia i ich związek z tym, co obecne. „Właśnie ta szczególna relacyjność, sieć kruchych powiązań, przenikanie się pozornie odległych materii i stanów, czasów przeszłych i teraźniejszych, zbliżenie tego, co realne i wyobrażone decyduje o charakterze fotografii” – pisze o wystawie Lena Wicherkiewicz.

„Są one jak delikatne mosty przerzucone między odległymi sobie światami, ujawniającymi skryte, lecz odczuwalne więzi łączące naturę z wyobraźnią, ciało z przestrzenią, wspomnienie ze stanem tu i teraz” – dodaje.

Fotografie Rycerskiej są wycinkami rzeczywistości o symbolicznym wymiarze. Nie muszą być końcem artystycznej przygody, bywają początkiem. Zdjęte widoki odtwarzają pojedyncze fragmenty napotkanych historii. Oderwane od źródła, pozbawione koloru i nadmiaru detali, przestają być realne. Budzą raczej ciąg luźnych skojarzeń, zapraszają do refleksji i reminiscencji. Zebrane w kolekcję, przetasowane i rozłożone na ścianach galerii, pozwalają zaprosić widza w podróż do krainy wspomnień i wyobraźni.

Jolanta Rycerska - członkini Związku Polskich Artystów Fotografików od 2005 roku. Wykłada fotografię kreacyjną w Studium Fotografii ZPAF oraz na Europejskim Wydziale Sztuk w Warszawie. Od 2013 pomysłodawca i dyrektor czterech edycji międzynarodowego festiwalu Warsaw Photo Days. Kurator wystaw w dziedzinie sztuk wizualnych w kilku warszawskich galeriach (m.in. Galerii Jabłkowskich, Starej Galerii ZPAF, Galerii Obok, Galerii Kordegarda). Członkini Rady Programowej Galerii Kordegarda prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury. Kuratorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jurorka ponad trzydziestu konkursów fotograficznych. Autorka piętnastu wystaw indywidualnych oraz trzydziestu ośmiu zbiorowych. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Kalendarz

Galeria