VI Gra Miejska „Krasnostawskie drogi do niepodległości”- relacja

W dniu 26 maja 2018 roku odbyła się w Krasnymstawie VI Gra miejska „Krasnostawskie drogi do niepodległości” przeprowadzona przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”. Patronat honorowy nad Grą miejską objęli Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP Janusz Szpak Starosta Krasnostawski, Hanna Mazurkiewicz Burmistrz Krasnegostawu oraz Wojciech Kowalczyk Wójt Gminy Krasnystaw. W bieżącym roku przypada setna rocznica tego bardzo ważnego wydarzenia, które powinien znać każdy Polak. Z kulisami tych wydarzeń zapoznaliśmy również uczestników gry miejskiej. Kiedy jesienią 1918 r. rozpadał się stary porządek Europy, na ziemi krasnostawskiej nikt nie czekał na wygranie batalii o Polskę, POW jako jedna z pierwszych 3 listopada 1918 r. ruszyła do rozbrajania wojsk okupacyjnych. W ciągu 2 dni Krasnystaw i powiat krasnostawski były w rękach polskich, podczas gdy w Lublinie utworzony został pierwszy rząd odradzającej się Polski pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego dopiero 7 listopada.

Choć od wydarzeń prowadzących do niepodległości mija 100 lat, to jednak narodowy patriotyzm nakazuje pamiętać o niej przez następne pokolenia. Chcemy, aby najmłodsi krasnostawianie wiedzieli, jakie były okoliczności związane z utworzeniem pierwszego polskiego gimnazjum w mieście. Reasumując – wydarzenia, jakie miały miejsce przy odzyskiwaniu niepodległości na ziemi krasnostawskiej to wciąż „biała plama” w świadomości społecznej. Ten temat należało podjąć celem pogłębienia edukacji historycznej oraz poczucia patriotyzmu naszej młodzieży.

Gra rozpoczęła się w starościńskim zespole dworsko-folwarcznym gdzie Ireneusz Król Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza” przywitał wszystkich uczestników i przedstawił scenariusz i zasady gry miejskiej. Następnie uczestnicy udali się do różnych miejsc w mieście (według wskazówek), gdzie czekali na nich animatorzy z pytaniami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i zadaniami do wypełnienia. Animatorzy przeprowadzali także różne gry zręcznościowe, za które uczestnicy otrzymywali dodatkowe punkty. Od prelekcji o godzinie 13.00 przeprowadzonej przez dr Ryszarda Maleszyka na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęło się podsumowanie gry w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie. Uczestnicy gry z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji, a następnie udali się na poczęstunek przygotowany przez członkinie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza”. W międzyczasie nastąpiło sprawdzenie odpowiedzi i podliczenie punków. Wyłonienie zwycięzców gry okazało się niełatwe ze względu na wysoki poziom wiedzy uczestników i taką samą ilość uzyskanych punktów przez dwie drużyny z młodszej kategorii wiekowej. Aby wyłonić zwycięzcę, organizatorzy przeprowadzili dogrywkę. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy za udział, a także drobne upominki.Natomiast puchary, medale oraz nagrody wręczali laureatom Zastępca Burmistrza Krasnegostawu Edward Kawęcki i Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza” Ireneusz Król. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Wyniki Gry miejskiej „Krasnostawskie drogi do niepodległości” przedstawiają się następująco:

I miejsce zdobyła drużyna „Szwoleżerowi” w następującym składzie:

Damian Kłos
2. Paweł Piątkowski

II miejsce zdobyła drużyna „Strzelec Alfa” z JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych ZS „Strzelec” w następującym składzie:

Marek Koman
Kinga Raczewska

III miejsce zdobyła drużyna „Strzelec Delta” z JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych ZS „Strzelec” w następującym składzie:

Patryk Przytuła
Adam Curyło

I miejsce wśród gimnazjów i szkół podstawowych zdobyła drużyna „Team Extremez Z.S. Nr 1 im. A. Mickiewicza w następującym składzie:

Radosław Poszytek
2. Jakub Włodarczyk

Pozostałe miejsca:

Super Team - Agnieszka Górna, Aleksandra Rękas – z I LO im. W. Jagiełło
Waleczne - Weronika Tomaszewska, Ewelina Chmielewska – z I LO im. W. Jagiełło
Waleczne Jagiellonki - Weronika Szewczyk, Aleksandra Liśkiewicz – z I LO im. W. Jagiełło
Jagiellonki - Natalia Kuczyńska vel Nowosad, Malec Kinga – z I LO im. W. Jagiełło
JB Stężyckie Dziki - Szymon Karpiński, Miłosz Rogowski - Z.S. Nr 1 im. A. Mickiewicza
Zet - Patrycja Parzymies, Karolina Szuryga - Z.S.P. Nr 1 im. T. Kościuszki
Cokolwiek - Julia Sochacka, Kacper Konofał - I LO im. W. Jagiełło

11. Klopsiki - Sylwia Janeczko, Natalia Haładyj - Z.S. P. Nr 2 im. B. Głowackiego

12. Konstantynopolitańczykowianie - Miłosz Parzymies, Filip Galan - Z.S. Nr 1 im. A. Mickiewicza

13. Gold Team - Eryk Haratym, Jakub Ciepłowski - Z.S. Nr 1 im. A. Mickiewicza

14. Strzelec Charli - Anna Pałcon, Martyna Czwórnóg - z JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych ZS „Strzelec”

15. Strzelec Brawo - Jakub Bubicz, Patryk Piłat - z JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych ZS „Strzelec”

15. Woleniki - Martyna Woleń, Klaudia Nieznalska

16. Harcerze - Mateusz Ćwikła, Olaf Staszczak

17. Venice - Julia Puchała, Emilia Szymaszek - Z.S. P. Nr 2 im. B. Głowackiego

18. Rzemyki - Maja Rzemińska, Laura Troć

19. MADSOL - Kinga Sołdecka, Mateusz Adamczuk

Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim drużynom za udział. Zapraszamy już do następnej VII Gry miejskiej w następnym roku.

Gra miejska była organizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw - Wrota Roztocza” w ramach zadania publicznego współfinansowanego z budżetu Miasta Krasnystaw oraz środków Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.

Organizatorzy przesyłają również serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom ze szczególnymi podziękowaniami dla Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie, Miasta Krasnystaw, Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Krasnostawskiego Domu Kultury, Nadleśnictwa Krasnystaw, Lokalnej Grupie Działania Krasnystaw PLUS, firmie a.Studio, Powiatowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie oraz Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Krasnymstawie.

Dziękujemy za przygotowanie ciekawych materiałów historycznych oraz pytań: dr Ryszardowi Maleszykowi oraz Ireneuszowi Królowi.

Zdjęcia: Robert Powroźnik oraz Ireneusz Król

Więcej fotografii z VI Gry Miejskiej "Krasnostawskie drogi do niepodległości" na stronie internetowej www.lotkrasnystaw.pl


Informacja i zdjęcia: Lokalna Grupa Turystyczna "Krasnystaw - Wrota Roztocza"

Kalendarz

Galeria