Wystawa „Pasja i finezja” w KDK


Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 7 czerwca o godz. 16:00 na wernisaż wystawy „Pasja i finezja – świat miniatur ze słomy Krzysztofa Andrzeja Szarugiewicza”

Dzieła zgromadzone na wystawie stanowią wybór z bogatej 25-letniej działalności słomkarskiej twórcy. Podkreślić trzeba wyjątkowość pracy, która polegała nie na reprodukcji motywów z matrycy, lecz na technice układania wzoru z poszczególnych najdrobniejszych elementów tworzywa. Na uwagę zasługuje też finezja, precyzja i cierpliwość, jakich wymagała praca przy użyciu tak kruchego i delikatnego tworzywa jak słoma. Dziś, gdy słomkarstwo nie cieszy się taką popularnością co kiedyś, stworzone z tego materiału dzieła nadal emanują prostotą, wdziękiem oraz nostalgią przebijającą z ginących zawodów i rzemiosła.

Krzysztof Andrzej Szarugiewicz – urodzony w Krasnymstawie. Działalność twórczą rozpoczął w 1972 roku. Pierwsze kroki w słomkarstwie stawiał w szkole podoficerskiej LWP. W roku 1974 przystąpił do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, nawiązując zarazem współpracę z Cepelią. W latach 1974 – 1990 jego wyroby wystawiane były na Targach Poznańskich. Niektóre z nich jak kartki świąteczne i  obrazy znajdowały się w sprzedaży w Polsce, a także trafiały do odbiorców i miłośników sztuki na świecie m.in. w Kanadzie oraz Australii. Krzysztof Szarugiewicz został odznaczony medalem „Zasłużony dla Izby Rzemieślniczej w Lublinie”.

 Informacja i plakat: Krasnostawski Dom Kultury
Kalendarz

Galeria