Aktualności ze szkół i przedszkoli 30 kwietnia - 11 maja


Aktualności ze szkół i przedszkoli 30 kwietnia - 11 maja

Prezentujemy kolejne podsumowanie działań krasnostawskich szkół i przedszkoli. Serdecznie dziękujemy instytucjom za nadesłane wiadomości. W artykule m.in. o konkursach, apelach, ważnych wydarzeniach oraz osiągnięciach. Zachęcamy do przesyłania informacji na temat organizowanych wydarzeń. Miłej lektury!
Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

30 kwietnia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Do rywalizacji przystąpiły drużyny z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, nr 4 i nr 5 w Krasnymstawie. Turniej odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego oraz skrzyżowań, wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy oraz jazdy po torze przeszkód.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja w składzie: mł. asp. Tomasz Kowalik, sierż. Łukasz Harasim, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie, Adriana Łysakowska, Małgorzata Bojarczuk, Jerzy Ziniewicz, Piotr Oleśniewicz – nauczyciele, opiekunowie drużyn.

W kategorii szkół podstawowych najlepszą okazała się drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w składzie: Aleksandra Skubisz, Milena Lis, Paweł Dziedzic, Bartłomiej Smyk. Drugie miejsce zajęła drużyna z PSP nr 1 a trzecie zespół z PSP nr 4.

Najlepszym zawodnikiem turnieju w kategorii szkół podstawowych został uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie – Paweł Dziedzic.

W kategorii gimnazjum zwyciężyli zawodnicy z Gimnazjum nr 1: Mikołaj Buk, Mateusz Kowalski, Mateusz Sawa. Na drugim miejscu znalazła się drużyna z Gimnazjum nr 5 a na trzecim z Gimnazjum nr 4.

Najlepszym zawodnikiem turnieju w kategorii gimnazjum został uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie – Mateusz Kowalski.

Zespoły z pierwszą lokatą będą reprezentowały miasto Krasnystaw w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju BRD.
Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  

 

Dzień Otwarty w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5

25.04.2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 po raz kolejny zorganizowano Dzień Otwartych Drzwi dla  dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie pierwszej i oddziale przedszkolnym w naszej szkole.  Odwiedziła nas duża grupa dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Zebranych w sali gości przywitała pani dyrektor Justyna Haładyj i przedstawiła ofertą edukacyjną. Następnie pokazaliśmy, jak szkoła wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można spędzić tu czas. Nauczyciele oraz uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla dzieci i ich rodziców wiele ciekawych zajęć:  muzycznych, plastycznych, sportowych i zabaw z chustą animacyjną. Następnie  goście zwiedzili szkołę poznając przy okazji różnorodne pracownie, świetlicę, bibliotekę szkolną oraz sale edukacji wczesnoszkolnej i oddziału przedszkolnego. Ostatni punkt programu to podróż - w formie gry, po szkole. Najpierw uczestnicy zapoznali się z mapą – instrukcją, jak dotrzeć do „skarbu”. W każdej klasie, czekała na przybyłych informacja, którą trzeba było odnaleźć. Po wykonaniu zadania wszyscy wspólnie ułożyli  i odczytali hasło. Zarówno dzieci, jak  i rodzice bawili się doskonale!  

Tekst: Marzena Krzysztofiak

Zdjęcia: Małgorzata Kaniuka-Paradowska

 

Smacznie – Zdrowo – Witaminowo

Pod takim hasłem w kwietniu 2018r. odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie konkurs plastyczny. Celem tego konkursu było zachęcenie dzieci do spożywania owoców i warzyw pod różnymi postaciami, z powodu ich walorów odżywczych i zdrowotnych.

Uczniowie klasy I, IIIa i IIIb  w swoich pracach plastycznych   przedstawili jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

Autorzy najciekawszych prac plastycznych otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta Krasnystaw.

I miejsce zdobyła praca Katarzyny Jakubiak- uczennicy kl.IIIb,

II miejsce zdobyła praca Damiana Gęby- ucznia kl.IIIb,

III miejsce zdobyły prace: Laury Fornal i Ady Mandziak -uczennic kl.IIIb,

wyróżnione zostały prace: Julii Mudy- uczennicy kl.IIIb i Dominika Tomaszewskiego- ucznia kl.IIIa.
Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  

 

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 7 maja uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas akademii zaprezentował się chór szkolny  z repertuarem pieśni patriotycznych i mali recytatorzy z oddziału przedszkolnego.  Prowadzący przedstawili okoliczności uchwalenia Konstytucji oraz jej główne założenia. Przypomnieli również o tradycji związanej ze świętowaniem przez Polaków tego historycznego wydarzenia. Uroczystości towarzyszyła okolicznościowa dekoracja: portrety twórców Konstytucji oraz ich prorocze słowa, że jest to „Ostatnia wola i testament gasnącej Ojczyzny”.
Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  

WIEM WSZYSTKO

Dnia 11 maja 2018r. uczniowie klas II gimnazjum Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 przystąpili do konkursu interdyscyplinarnego pn. „WIEM WSZYSTKO”. Pracowali w dwóch pięcioosobowych zespołach. Drużyny odpowiadały na pytania z zakresu różnych przedmiotów, wiedzy o książce, anatomii człowieka, mitologii i sztuki. W konkursie wzięli udział: Julia Chytrosz, Angelika Studzińska, Bartłomiej Lipiński, Damian Rzemiński, Artur Tracz, Iga Malarz, Patryk Oleszek, Agnieszka Pezda, Krystian Poniedziałek, Aleksandra Rysak. Rywalizacja była zacięta, wszyscy uczestnicy wygrali, bo postawili na wiedzę. Zwyciężyła drużyna z klasy II b G. Konkurs przygotowały: Alicja Bolesta i Inga Droszcz.
Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  

     

Kalendarz

Galeria