Aktualności ze szkół i przedszkoli 28 marca - 27 kwietnia


Aktualności ze szkół i przedszkoli 28 marca - 27 kwietnia

Prezentujemy kolejne podsumowanie działań krasnostawskich szkół i przedszkoli. Serdecznie dziękujemy instytucjom za nadesłane wiadomości. W artykule m.in. o konkursach, wydarzeniach, zajęciach edukacyjnych oraz osiągnięciach. Zachęcamy do przesyłania informacji na temat organizowanych wydarzeń. Miłej lektury!VII Miejski Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Burmistrza”

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krasnymstawie

W dniu 10 kwietnia 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie odbył się VII Miejski Konkurs Ortograficzny ,,O Złote Pióro Burmistrza”. W tym roku tekst dyktanda dotyczył 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem konkursu było propagowanie wśród uczniów i ich najbliższego otoczenia kultury języka polskiego, kształcenie umiejętności ortograficznych, wdrażanie do systematycznej pracy ze słownikiem ortograficznym, popularyzacja konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz uwrażliwianie na piękno języka ojczystego. Uczestnicy w dwóch kategoriach - klasy IV - VI szkoły podstawowej oraz klasy VII i II, III gimnazjum mieli do napisania konkursowe dyktando wyłaniające Miejskich Mistrzów Ortografii w każdej kategorii. Otrzymają oni „Złote Pióra Burmistrza”.

A oto wyniki VII Miejskiego Konkursu Ortograficznego „O ZŁOTE PIÓRO  BURMISTRZA”:

Klasy IV – VI

I m.  - Bartłomiej Soczyński – PSP nr 1 /opiekun p. Edyta Pajura/

II m. - Klaudia Skubisz – PSP nr 5 /opiekun p. Dorota Szpakowska - Matczuk

III m. –Diana Smorga – PSP nr 5 /opiekun p. Dorota Szpakowska - Matczuk/

Wyróżnienie:

Aleksandra Kalman – PSP nr 4 /opiekun p. Iwona Sąsiadek/

Natalia Dziedzic - PSP nr 5 /opiekun p. Dorota Szpakowska - Matczuk /

Maciej Kusiak - PSP nr 1 /opiekun p. Monika Sołowiej/

Klasy VII i gimnazjum:

I m. - Kacper Szkoda – Gimnazjum nr 4 /opiekun p. Anita Iwanicka - Kulibab/

I m. - Julia Zakrzewska - PSP nr 1 /opiekun p. Barbara Grzegorzewska/

II m. – Mateusz Wentczuk  – PSP nr 5/opiekun p. Elżbieta Wrzyszcz/

III m. – Iga Malarz – PSP  nr 5 /opiekun p. Barbara Grzegorzewska /

III m. – Monika Manachiewicz – Gimnazjum nr 1/ opiekun p. Edyta Pajura/

Wyróżnienie:

Urszula Lasota – Gimnazjum nr 1/ opiekun p. Grażyna Wojtyna/

Marta Marczewska –  Gimnazjum nr 1/ opiekun p. Dorota Niemczycka/

Julia Kwiecińska – Gimnazjum nr 4  / opiekun p.  Anita Iwanicka - Kulibab /

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.

Dziękujemy za pracę w komisji p. Iwonie Sąsiadek.

Organizatorzy: Grażyna Wojtyna i Monika Sołowiej  

„Żonkilowa kwesta”

Zarażeni ideą pomagania uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 wsparli działalność Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie pełniąc funkcję  wolontariuszy podczas „żonkilowej kwesty”,  która odbyła się 8 kwietnia we wszystkich krasnostawskich parafiach.

8 kwietnia  2018 roku Caritas w Polsce obchodziło  swoje patronalne święto. Tego dnia w parafiach Archidiecezji Lubelskiej odbyła się zbiórka do puszek, której celem było  zebranie środków finansowych na działalność hospicyjną. Znakiem solidarności i podziękowania był wręczany Darczyńcom żonkil.
Tekst: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 

 

Dzień Otwarty w „Teatralnej Ósemce”

Przedszkole nr 8 im. „Teatralnej Ósemki” w Krasnymstawie

Dnia 28 marca w ramach „Dnia otwartych drzwi” zorganizowano w naszym przedszkolu spotkanie adaptacyjne dla dzieci 3 – letnich. Podczas tego dnia nasi goście, w towarzystwie swoich rodziców mogli zapoznać się z pracującymi paniami, wyposażeniem sal oraz uczestniczyć w ciekawych zajęciach muzycznych i ruchowych. Udział w zabawach dostarczył dzieciom mnóstwo radości i pokazał, że przedszkole to miejsce, gdzie można wspaniale spędzić czas.

Tekst i zdjęcia: Przedszkole nr 8

 

Spotkanie z policjantem

17 kwietnia na zaproszenie dzieci oraz pań, grupę „Biedronki” odwiedził policjant. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest jego praca. Pan policjant przybliżył dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

Była to bardzo pouczająca lekcja o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci!

Tekst i zdjęcia: Przedszkole nr 8 „Teatralna Ósemka”

 

„Aktywna tablica” znów łączy

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie

W ramach realizacji programu „Aktywna tablica” w Czwórce odbyła się kolejna lekcja otwarta dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

Zajęcia o temacie: „Wszyscy lubimy wiosnę” przeprowadziła w klasie III D p. Grażyna Mąka.

Z zaproszenia  do uczestniczenia w lekcji otwartej skorzystały nauczycielki ze szkoły nr 4, 3 oraz 5 w Krasnymstawie. Spotkanie odbyło się w ramach wymiany doświadczeń między nauczycielami wykorzystującymi tablice interaktywne oraz wynikało z potrzeby dzielenia się wiedzą.

Na lekcji zostały wykorzystane różnorodne materiały dydaktyczne, w większości samodzielnie przygotowane przez nauczycielkę  (w oparciu o bibliotekę obrazków przypisanych do oprogramowania tablic). Podczas lekcji tablica została wykorzystana wielozadaniowo: pojawiło się pisanie i rysowanie oraz praca z powstałym obrazem. Wykorzystano wiele narzędzi tablicy, m.in.: praca z różnymi rodzajami plików (pliki tekstowe, graficzne, muzyczne, animacje). Były  też różnorodne edukacyjne zasoby internetowe,  m.in. LearningApss oraz praca z e- podręcznikiem (flibook).

Wszystkie ćwiczenia sprzyjały aktywnemu włączaniu się i angażowaniu uczniów w proces lekcyjny.

Konspekt lekcji, z uwzględnieniem ćwiczeń interaktywnych, został umieszczony w  zbiorze materiałów dydaktycznych w bazie Dobrych Praktyk naszej szkoły.
Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4  

 

Znów usypaliśmy niezłą górę!

Uczniowie „Czwórki”, jak co roku, wzięli udział w akcji „Góra Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu, bądź tworzenie takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego.

W akcji „Góra Grosza” uczestniczyły prawie wszystkie klasy PSP nr 4. Liczba zebranych monet była bardzo duża. Liczenie sprawiło uczniom wiele radości. Bezkonkurencyjne okazały się klasy: IVd, która zebrała największą liczbę monet - 6178 oraz największą kwotę to jest 144,97 zł, oraz klasa Vc, która zebrała 6130 monet oraz kwotę 79,50 zł. Na trzecim miejscu uplasowała się klasa IVb4501 monet i 82,82 zł.

Wśród najmłodszych uczniów klas I-III SP najwięcej monet zebrały klasy: IIId – 2255 monet i IIIb – 1476 monet. Brawo!

Ogółem podczas XVIII edycji akcji „Góra Grosza” w Publicznej Szkole Podstawowej zebrano 32 690 monet o łącznej wartości 869,91 zł. Zebrane monety ważyły ponad 60 kg. Dziękujemy wszystkim za udział i ogromne zaangażowanie w akcję „Góra Grosza”. W każdym roku zbiórka groszówek cieszy się w naszej placówce dużym powodzeniem. Akcję w szkole koordynowały panie: Dorota Szewczak i Monika Skrzypa.
Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4  

 

"Ziemia to nasza planeta zielona, nigdy nie może być zasmucona"

Przedszkole nr 1 im. Słoneczna Jedyneczka w Krasnymstawie

Dnia 22 kwietnia obchodzimy corocznie Dzień Ziemi. Łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości – planety Ziemi.

W ramacch obchodów tego święta w  Przedszkolu nr 1 im. Słoneczna Jedyneczka dzieci 6-letnie z grupy "Żabki" przygotowały montaż słowno – muzyczny. Przedstawiły inscenizację pt. "Śmieciuszek na ziemi", wyrecytowały wierszyki ekologiczne, zaśpiewały ekologiczne piosenki oraz wykonały układ taneczny do piosenki pt."Ziemia nasze mieszkanie".

Mamy nadzieję, że obchody Dnia Ziemi skłonią wszystkich do refleksji i wspólnie zadbamy o ochronę przyrody, wychowując pokolenie młodych ekologów.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów do występu i pomoc w nauce tekstów. Uroczystość przygotowała i poprowadziła nauczycielka Alina Chodorowska.
Tekst i zdjęcia: Przedszkole nr 1 

 

Apel z okazji 78 rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

Są takie wydarzenia, których czas nie okrywa zapomnieniem i nie odziera z emocji, pozostają na zawsze w naszej pamięci i w naszych sercach. Takim wydarzeniem jest bardzo smutny fakt z okresu II wojny światowej – mord polskich żołnierzy w Katyniu  1940 roku. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. ,,Orląt Lwowskich” w Krasnymstawie 13 kwietnia, w przypadającym w tym dniu Światowym Dniu Pamięci Ofiar Katynia, uczcili  polskich żołnierzy – ofiary sowieckiego totalitaryzmu. W okolicznościowym apelu uczniowie klasy IIb  przybliżyli tragiczne wydarzenia naszej narodowej historii. Przypomniano tragiczny los polskich jeńców z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, którzy stracili życie z rąk sowieckich oprawców. Katyń był wielką tragedią, wymordowano wtedy, wiosną 1940 roku kwiat narodu – polską inteligencję. Na nieludzkiej ziemi  w zbiorowych dołach pogrzebani zostali synowie Ziemi Krasnostawskiej – ludzie honoru , cieszący się nienaganną postawa moralną. Uczniowie obejrzeli także ciekawą prezentację multimedialną, poświęconą  ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed 78 lat. Na zakończenie minutą ciszy uczczono pamięć polskich bohaterów. Delegacja zapaliła symboliczny znicz obok dębu pamięci i obelisku z tablicą upamiętniającą Komendanta Powiatowej Policji Państwowej Komisarza Aleksandra Głowacza, ofiary katyńskiej zbrodni.

Tekst: Tomasz Marczewski
Zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  


„Grunt to dobre wychowanie”

Savoir – vivre, tymi dwoma francuskimi wyrazami o dosłownym znaczeniu „umieć żyć”– nazywa się dziś kodeks obyczajowy, czyli prawidła form towarzyskich obowiązujących w kulturalnym świecie.

Savoir vivre, bon ton, kindersztuba, dobre maniery - to nic innego, jak zachowanie społeczne właściwe według powszechnie przyjętych zasad, to grzeczność, ogłada, kultura w kontaktach międzyludzkich.

Maniery są po prostu sposobem zachowania i traktowania innych. Dobre maniery świadczą o szacunku i wrażliwości na potrzeby innych, a o tym, że nasi przodkowie także doceniali ich ważność, świadczy fakt, że pierwszy polski podręcznik dotyczący dobrego wychowania ukazał się pod koniec XIV wieku, czyli około sześćset lat temu.

Niestety, nie wszyscy ludzie potrafią dostrzegać potrzeby innych. Pewne elementarne zasady wychowania musimy mieć opanowane tak jak mówienie, pisanie, taniec czy prowadzenie pojazdu. Istnieją w naszym języku słowa, które powinny być ciągle używane. Słowa te stanowią klucz do ludzi, otwierają – można by rzec – pierwsze drzwi. Używanie ich powoduje, że jesteśmy także grzecznie traktowani. Mowa służy człowiekowi do porozumiewania się, mowa grzeczna pozwala porozumieć się szybciej.

Te słowa to: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, przykro mi…

Do tych wszystkich grzecznościowych zwrotów konieczny jest uśmiech. Uśmiech można zrozumieć w każdym języku. Rozjaśnia twarz i dodaje jej ciepła.

Coraz częściej obserwujemy wśród dzieci i młodzieży zachowania agresywne. Przejawiają się w formie fizycznej- bicie się, popychanie, niszczenie sprzętu szkolnego, wytworów pracy własnej, trzaskanie drzwiami,… lub werbalnej - używanie wulgaryzmów, wyśmiewanie, wyzywanie…. Używanie wyrazów wulgarnych jest zupełnie niepożądanym nawykiem. Warto wiedzieć, że używanie ich zwykle wyraża jakiś kompleks lub frustrację. Użytkownik wulgaryzmów chce pozornie dodać sobie odwagi, siły, dojrzałości, znaczenia. Chce się przypodobać silniejszym, być uznanym. 

Wybory Króla i Królowej Grzeczności 

W Publicznej Szkole Podstawowej  nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie wśród uczniów klas młodszych zorganizowano po raz kolejny  imprezę pod hasłem „Wybieramy Króla i Królową Grzeczności”. Głównym jej celem jest wsparcie wychowawczej roli szkoły w zakresie przeciwdziałania agresji i krzewienie kultury dobrego wychowania. Kandydaci do tytułu Króla i Królowej Grzeczności zmagali się z zadaniami z zakresu dobrych manier, sztuki pięknego słowa. Nad prawidłowym wykonaniem zadań czuwało jury w składzie: Alicja Bolesta/pedagog szkolny/ oraz Katarzyna Bujak/nauczyciel biblioteki/.Gościem honorowym była pani dyrektor Justyna Haładyj. Zaszczytny tytuł Króla Grzeczności otrzymał  Dominik Tomaszewski z klasy IIIA, a tytuł Królowej Grzeczności w tym roku szkolnym wywalczyły dwie uczennice: Amelia Nowak z klasy IA i Maja Lasek z klasy III A.

Chcemy być kulturalni i z godnością oraz życzliwością traktowani przez innych. Postarajmy się więc, aby ważnymi gośćmi w naszej szkole, naszym domu i otoczeniu  były słowa: proszę, dziękuję, przepraszam. Te czarodziejskie słowa, uzupełniane miłym uśmiechem osoby wypowiadającej je –  na pewno złagodzą wiele konfliktowych sytuacji.

Spotkanie było wspaniałą  i pouczającą zabawą dla wszystkich uczniów klas młodszych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Krasnystaw.
Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  

 

Wokół Praw Dziecka

W dniu 25.04.2018 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I i III szkoły podstawowej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie uczestniczyli w apelu pod hasłem „Wokół praw dziecka”. Tak ważną  problematykę przybliżyli młodszym kolegom uczniowie klasy VI działający w teatrzyku profilaktycznym „Profik”.

Wprowadzeniem w tematykę apelu było rozwiązywanie krzyżówki z hasłem „Prawa dziecka” oraz zagadki obrazkowe dotyczące wybranych praw zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka. Zgromadzeni uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali  powyższe zadania. Z dużym zainteresowaniem obejrzały również montaż słowno - muzyczny oraz bajkowe scenki ukazujące łamanie praw dziecka oraz działalność Rzecznika Praw Dziecka. Mamy nadzieję, że ta forma profilaktyki przyczyni się do zwiększenia  wiedzy  uczniów na temat praw dziecka i realizacji  prawa do znajomości swoich praw.

W przedstawieniu wystąpili: Gracjan Biliński, Olga Kulczyńska, Milena Lis, Aleksandra Miszczak, Aleksandra Skubisz, Klaudia Skubisz, Maja Wieleba, Aleksandra Zborowska. Przedstawienie przygotowały: Alicja Bolesta, Inga Droszcz i Magdalena Dąbrowska.
Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  


Konkurs na zabawkę z surowców wtórnych

Opakowania po zużytych produktach czy plastikowe butelki nie zawsze muszą trafić do kosza na śmieci. Warto je czasem wykorzystać. W Publicznej  Szkole Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie dla uczniów z klas I-III  odbył się konkurs na zabawkę z surowców wtórnych. Wszyscy uczestnicy konkursu stworzyli niepowtarzalne i pomysłowe prace. Najciekawsze z nich zostały wyróżnione, a ich autorzy nagrodzeni.

Klasa I:

I miejsce - Marcel Pajer

II-Amelia Nowak

III- Izabela Weremko

Klasy III a:

I miejsce- Antoni Compel

II- Wiktoria Smyk

III- Miłosz Szczepanik

Klasy III b:

I miejsce-Miłosz Mataczyński

II- Kornelia Czerniak

III- Martyna Basińska

Wszystkie prace można oglądać  na wystawie na korytarzu szkolnym.
Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  

 

II ETAP KONKURSU ,,JESTEM BEZPIECZNY” W PIĄTCE

27 kwietnia 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie odbył się miejski etap Konkursu Wiedzy Prewencyjnej: „Jestem Bezpieczny”. O awans do dalszego etapu – powiatowego, walczyły 3 drużyny uczniów z klas IV – VI SP z krasnostawskich szkół. Organizatorem konkursu była Komenda Powiatowa Policji w Krasnymstawie. Spotkanie składało się z części szkoleniowej oraz testu wiedzy z szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Przybyłych uczniów i przedstawicieli instytucji powitała Dyrektor szkoły pani Justyna Haładyj. Następnie w imieniu organizatorów konkursu głos zabrała asp. szt. pani  Anna Podgórska z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie, przybliżając młodzieży cele, założenia  i przebieg  konkursu. Na tematy związane z bezpieczeństwem i zdrowiem rozmawiali z uczniami przedstawiciele: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – pan Piotr Czemerys, Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krasnymstawie – panie Monika Brzyszko i Agnieszka Pachuta, KRUS-u – pani Elżbieta Golec, Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie - asp. szt. pani  Anna Podgórska.

Następnie przyszedł czas na zmaganie z testem konkursowym. Rozwiązywały go trzyosobowe drużyny z poszczególnych szkół  W konkursie zwyciężyła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie w składzie: Diana Smorga, Natalia Dziedzic i Patryk Laskowski przechodząc do etapu powiatowego, w którym wystąpią jeszcze: Maja Wieleba, Mateusz Antoniak, Alicja Wójtowicz. Niniejszy etap odbędzie się w Krasnostawskim Domu Kultury dnia 18 maja 2018r.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Krasnystaw.
Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  

 

Upowszechnianie sportów zimowych 2018 zakończone

Zima to nie powód aby siedzieć w domu, nie być aktywnym ruchowo i nie korzystać z możliwości jakie daje nam ta pora roku do uprawiania sportów zimowych. „Program upowszechniania sportów zimowych” finansowany przez Ministerstwo  Sportu i Turystyki oraz Urząd Miasta Krasnystaw, był realizowany przez klub UKS „Orlęta” Krasnystaw działający przy naszej szkole w okresie od początku stycznia do końca marca. Uczniowie „Piątki” w ramach programu, kilkakrotnie wzięli udział  w wyjazdach na stok narciarski do Bobliwa, by tam uczyć się i doskonalić  swoje umiejętności  w narciarstwie zjazdowym. Kiedy zabrakło śniegu na stoku, pojechaliśmy do Zamościa na sztuczne lodowisko i cieszyliśmy się jazdą na łyżwach w atmosferze Rynku Starego Miasta. Gdy pod naszą szkołę dotarła śnieżna i mroźna zima, ruszyliśmy na  narty biegowe, próbując  naśladować Justynę Kowalczyk i pokonywać coraz to większe dystanse, jednocześnie zapoznając się z tą wymagającą dyscypliną sportów zimowych. Krasnostawska Straż Pożarna, pomogła nam w przygotowaniu lodowiska przy naszej szkole, dzięki czemu również mogliśmy doskonalić umiejętność  jazdy na łyżwach i hartować swoje organizmy.  Wprawdzie dzisiaj śniegu już nie ma a za oknem wiosna, to warto zapamiętać miłe wrażenia z uprawiania sportów zimowych, aby w przyszłym roku również przyłączyć się do zimowej aktywności  fizycznej.

Tekst: Mariusz Bąk
Zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  

 

Podsumowanie projektu klasy IIbG

W piątek 27.04.2018r. odbyło się zakończenie i podsumowanie projektu edukacyjnego realizowanego przez uczniów klasy IIbG.  Temat projektu  wokół młodzież opracowywała różne zadania był historyczny: ,,Żołnierze Wyklęci poznajemy losy zapomnianych bohaterów”. Na podsumowaniu obecna była pani Dyrektor Justyna Haładyj oraz rodzice. Upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia jest w polskiej tradycji i rzeczywistości związane z datą  1marca. kiedy to prezydent Lech Kaczyński  ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klasy IIbG przygotowali referaty o wybranych bohaterach walczących w latach 1945 – 1947  z siłą narzucanym w Polsce reżimem komunistycznym. Żołnierze przez lata o których nie wolno było mówić, dzisiaj w wolnej Polsce, mają przywracaną godność, jawnie opowiada się o ich sensie walki o wolną, niezawisłą Ojczyznę. Tym, którzy walczyli cierpieli w imię Polski nadaje się godne miejsce w naszej ciekawej, choć czasami skomplikowanej historii. Liderzy poszczególnych  grup zaprezentowali również przygotowane prezentacje multimedialne poświęcone żołnierzom wyklętym. Młodzież w tym dniu ubrana była w koszulki z wizerunkami naszych bohaterów, znakami, cytatami, które nawiązywały bezpośrednio do tematu projektu. Wybrani z nich  informowali zebranych  o genezie powstania ,,kotwicy” symbolu Polski Walczącej, znaku Narodowych Sił zbrojnych i innych ,,patriotycznych akcentach „.Odbyła się także dyskusja o sensie walki Żołnierzy Wyklętych, których patriotyzm na rzecz idei niepodległościowej pozwolił na kontynuację oporu części społeczeństwa polskiego  w następnych latach. Praca nad projektem pozwoliła uczniom na szersze poznanie tematyki  związanej z rolą, oceną  walki, wysiłku żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Wzbogaciło to również ich wiedzę historyczną, regionalną z zakresu dziejów naszego państwa.

Tekst: Tomasz Marczewski
Zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  

 

Kalendarz

Galeria