Imieniny Stanisława Bojarczuka

Dnia 8 maja 2018 roku o godz. 9:00 w Rynku Miejskim w Krasnymstawie odbędzie się happening Imieniny Stanisława Bojarczuka – „Czy Bojarczuk grał w chińczyka?”. Tego dnia krasnostawianie uczczą piątą rocznicę odsłonięcia pomnika – ławeczki ludowego wieszcza, ufundowanej przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Krasnymstawie, a zaprojektowanej przez Karola Badynę.


Happening przygotowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie we współpracy z Krasnostawskim Domem Kultury i Miejską Biblioteką Publiczną w Krasnymstawie. Patronat nad imprezą objęła Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.

Kim jest Bojarczuk? Fenomen jego osoby doskonale oddaje wycinek z rozmowy pomiędzy Mariuszem Kargulem i Andrzejem Stasiukiem, przeprowadzonej 27 stycznia 2013 r. w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. „Nie trzeba Bojarczuka bronić - mówi Stasiuk. Jeżeli o mnie chodzi zdecydował czysty przypadek. Nie jestem znawcą Bojarczuka, kompletnie. Po prostu któregoś dnia w Krasnymstawie zaczęliśmy o nim rozmawiać (z Mariuszem Kargulem – przyp. red.) i obejrzeliśmy miejsca, gdzie żył, którędy się przechadzał, i odczułem, że to może nie jest jakoś ważna literacko postać. To jest bardzo ważna postać w sensie takiej opowieści o kulturze polskiej. Jako taki fenomen polskości, chłopskości i takiej narracji o tym, czym jest nasza ojczyzna. Ze swoimi tęsknotami, ze swoimi nieudolnościami. Kim jest Bojarczuk? Typowym Polakiem, który wyrasta z kultury bardzo niekulturalnej, chłopskiej, bardzo marginalnej, kultury niepiśmiennej, powiedzmy. Jednocześnie tym swoim szalonym huzarskim temperamentem próbuje się wedrzeć na absolutne wyżyny liryki – podbija sonet. Chyba najtrudniejszą, tak naprawdę, formę literacką, na świecie, w literaturze Zachodu. On dokonuje cudów, żeby się zmieścić w tej metryce. I żeby nie wypaść jednak z roli tego chłopa, któremu słoma z butów wychodzi. A jednocześnie się tego nie wstydzi, bo nie udaje, że jest kimś innym. I dla mnie to jest fascynujące w tej postaci. To usiłowanie, to przekroczenie własnego losu. Przekroczenie losu chłopskości, przekroczenie losu polskości. I diabli wiedzą jaki jest ten efekt literacki. On jest fascynujący w sensie takiej zabawy formą”.

Chcecie dowiedzieć się więcej na jego temat? Wtorkowe obchody jego imienin będą do tego doskonałą okazją. Zapraszamy!

Informacja i plakat: Krasnostawski Dom Kultury
Kalendarz

Galeria