Dzień Ziemi 2018

Dzień Ziemi łączy ludzi na wszystkich kontynentach. Tysiące stowarzyszeń i miliony osób na całym świecie spotyka się na manifestacjach, konferencjach, pokazach oraz akcjach przygotowanych na temat środowiska naturalnego. Co roku poruszany jest inny problem. W tym roku była to walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami.

Hasło "Dnia Ziemi 2018", który wyznaczono na 22 kwietnia 2018 r. brzmiało "End Plastic Pollution". W akcję informacyjną na temat oczyszczania planety, tak jak i w ubiegłym roku włączyło się także nasze Miasto. Wydarzenie zorganizowała przy wsparciu Miasta Krasnystaw Fundacja "Sanctus Nemus".

Wszystkie wydarzenia zaplanowano w tym roku w Krasnostawskim Domu Kultury. W holu rozstawiono stoiska informacyjne i promocyjne m.in. Krasnostawskiej Grupy "Viva" oraz Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt, gdzie przeprowadzano zbiórkę karmy. Na zewnątrz znalazło się miejsce dla Nadleśnictwa Krasnystaw. Leśnicy rozdawali sadzonki drzew za elektrośmieci i makulaturę oraz edukowali  najmłodszych poprzez interesujące gry i zabawy. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością prelegenci m.in. Małgorzata Dąbrowska – Fiszer - Inspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Miasta Krasnystaw oraz Robert Poniedziałek - Wiceprezes Kras-Eko. Na scenie zaprezentowali się także wokaliści i zespoły m.in. "Kapela Uroczysko". Wystąpiła również Łucja Krasińska - znana tancerka flamenco. Wydarzenie prowadziła organizatorka Dnia Ziemi w Krasnymstawie oraz prezes Stowarzyszenia "Sanctus Nemus" - Alicja Barcikowska.

Dzień Ziemi jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych świąt w "Ekologicznym kalendarzu". Co roku organizowane są jednorazowe akcje, których scenariusze bazują na takich słowach jak: śmieci, zakaz, nakaz, pomóż, sprzątnij. Pamiętajmy jednak, że dzień 22 kwietnia nie powinien służyć pouczaniu, ale przede wszystkim edukacji ekologicznej.  Nie gromadzimy się po to, żeby zwracać sobie nawzajem uwagę, ale zmieniać zastane przyzwyczajenia. Na szczęście coraz więcej osób reprezentuje wyższą świadomość ekologiczną.

Data wydarzenia (22 kwietnia) nie została ustanowiona przypadkowo. Właśnie tego dnia w 1970 roku zorganizowano w USA wielką manifestację ekologiczną, na której po raz pierwszy zgromadziło się ok. 20 milionów Amerykanów. Skala wydarzenia pomogła zrozumieć problem niszczącej działalności człowieka i potrzebę dbania o przyrodę.

Serdecznie zachęcamy mieszkańców do jednoczenia się w celu dbania o swoje najbliższe otoczenie. To my tworzymy świat. Sprawmy, żeby był taki, jakim chcemy go zapamiętać.


 
Kalendarz

Galeria