Konkurs im. Anny Kamieńskiej po raz XXIII!

Krasnostawski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie zapraszają 20 kwietnia o godz. 17:30 Sali Widowiskowej KDK na rozstrzygnięcie XXIII edycji Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej. Celem konkursu organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury razem z Miejską Biblioteką Publiczną w Krasnymstawie jest promocja poezji oraz wyróżnianie autorów i wydawnictw z terenu Lubelszczyzny.

W ubiegłych latach laureatami konkursu zostawali m.in. Eda Ostrowska, Marian Janusz Kawałko, Mariusz Kargul, Ryszard Smolak, Krzysztof Konopa czy Paweł Zacharewicz. Doceniono także pracę takich wydawców jak: Norbertinum, Tawa, Polihymnia, Liber Duo, Scripta Manent.

W tym roku najlepszego lubelskiego poetę jury wybierze na podstawie tomików wydanych w latach 2016-2017. Towarzysząca rozstrzygnięciu uroczystość, jak co roku będzie wyśmienitą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów przez przedstawicieli środowiska literackiego naszego regionu, a także wszystkich zainteresowanych twórczością poetycką i kulturą języka polskiego.

Tegoroczną edycję wspiera Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Dodatkową atrakcją finału konkursu będzie koncert Krzysztofa Napiórkowskiego - wokalisty, pianisty, kompozytora i autora tekstów. W duecie ze skrzypkiem Mateuszem Pliniewiczem wykona on utwory ze swojej najnowszej płyty „Semi Electric”. Zaprezentuje również kompozycje napisane do wierszy Zbigniewa Herberta, ks. Jana Twardowskiego i Anny Kamieńskiej. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie KDK oraz na www.bilety.krasnystaw.pl

Krzysztof Napiórkowski - nagrał pięć albumów solowych: Introspekcja (2008), Granie Herberta (2008), Drugi oddech (2012) i Ziemie obiecane (2014), 10 x Twardowski (2016) prezentowanych w rankingach najlepszych płyt i listach przebojów. Twórczość Krzysztofa Napiórkowskiego wykorzystano m.in w filmie „Prezent” (reż. Dominika Długokęcka) oraz w serialu „Prawo Agaty” (TVN). Współpracował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Moniką Lidke, Grzegorzem Turnauem, Wojciechem Majewskim, Michałem Jurkiewiczem, Markiem Napiórkowskim czy Adamem Strugiem.

Zdobył kilkanaście nagród na największych festiwalach twórczości studenckiej m.in. Poetycka Dolina w Warszawie, Spotkania Zamkowe w Olsztynie i wielu innych. "Semi electric" to najnowsza płyta Krzysztofa Napiórkowskiego. Na albumie znajdziemy prawie 50 minut muzyki podzielonej na 13 utworów - w większości do tekstów Krzysztofa, ale pojawiają się także trzy zjawiskowe poematy Dylana Thomasa w przekładzie Stanisława Barańczaka, w tym słynny Do not go gentle into that good night (Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy), a także jeden wiersz Bolesława Leśmiana i jeden tekst Joanny Kondrat. 

Jest to pierwsza tak elektryczna płyta tego artysty, która zaskakuje energią, świeżością, pomysłowością i znakomitymi utworami z pogranicza różnych stylistyk i konwencji. Głos Krzysztofa dopełnia znakomicie zgrany zespół i perfekcyjna realizacja, zaś cały album jest nagrany w imponujących warunkach akustycznych, świetnie i oryginalnie brzmiący.

Tekst i plakat: Krasnostawski Dom Kultury

Kalendarz

Galeria