Aktualności ze szkół i przedszkoli 20 marca - 1 kwietnia

Prezentujemy kolejne podsumowanie działań krasnostawskich szkół i przedszkoli. Serdecznie dziękujemy instytucjom za nadesłane wiadomości. W artykule m.in. o występach, zajęciach edukacyjnych, konkursach oraz osiągnięciach. Zachęcamy do przesyłania informacji na temat organizowanych wydarzeń. Miłej lektury!

Dzień wody

Przedszkole nr 5 im. Bajeczka w Krasnymstawie

22 marca w grupie Starszaków obchodziliśmy Dzień Wody. Na początku poznaliśmy cztery żywioły oraz korzyści i zagrożenia jakie się z nimi wiążą. Następnie rozwiązywaliśmy zagadki, zadania logiczne, językowe związane z tematyką wody, a na końcu wykonywaliśmy doświadczenia z wodą takie jak lampa lava, uciekająca woda, wodne wulkany. Ciekawie spędziliśmy czas i zrozumieliśmy, jak ważna w naszym życiu jest woda.

Tekst i zdjęcia: Przedszkole nr 5


Międzyprzedszkolny turniej wiedzy o Krasnymstawie w Przedszkolu nr 8

Przedszkole nr 8 im. "Teatralnej Ósemki" w Krasnymstawie

Dnia 16 marca w naszym przedszkolu odbył się turniej wiedzy o naszym mieście "Cudze chwalicie swego nie znacie...". Już po raz osiemnasty przedszkolaki z miejskich przedszkoli wraz z Oddziałem Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej nr 5 mogły wykazać się wiedzą na temat naszego miasta. Tegoroczna edycja nosiła tytuł "Nasze Miasto - Krasnystaw". Przedszkolaki z naszego przedszkola zaprezentowały swoje umiejętności w części artystycznej "Moja Ojczyzna", a dzieci z pozostałych przedszkoli zaśpiewały piosenkę patriotyczną. Kolejny raz uczestnicy zostali nagrodzeni przez Burmistrza Miasta Krasnystaw za bogatą wiedzę na temat naszego miasta. Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w tak licznym gronie.

Tekst i zdjęcia: Przedszkole nr 8

Międzyszkolny konkurs z języka angielskiego dla klas IV.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

Dnia 27 marca, odbył się międzyszkolny konkurs z języka angielskiego dla klas IV, którego celem było: motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia stopnia opanowania struktur leksykalno gramatycznych w rywalizacji z uczniami innych szkół, rozwijanie uzdolnień uczniów i podniesienie samooceny uczniów.

Konkurs odbył się pod patronatem Urzędu Miasta Krasnystaw a  przystąpiło  do niego  20 uczniów ze szkół podstawowych nr  1, 4 oraz 5.

Laureatami zostali:

I miejsce –Michał Malarz PSP nr 5

II miejsce – Amelia Kluch PSP nr1/ Paweł Kapuśniak  PSP nr 4

III miejsce- Patryk Laskowski PSP 5/Sebastian Hanc PSP 5/ Aleksandra Wójcik PSP 1/ Aleksandra Kalman  PSP 4

Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5


Talentowicze z Jedynki

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krasnymstawie

Na zaproszenie pani poseł Teresy Hałas przewodniczącej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", członka Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami mieli możliwość odbycia wizyty w Sejmie RP. Każdemu posłowi przysługuje prawo zaproszenia grupy młodzieży do Sejmu, w związku z czym pani poseł zaprosiła grupę Talentowiczów z Jedynki.

Podczas obserwowania  obrad Sejmu, uczniowie wysłuchali expose Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza, który podkreślił, że członkostwo w UE jest kluczowe dla polskiego dobrobytu. Przedstawił także informacje dotyczące polityki zagranicznej rządu w 2018 r. Po  wystąpieniu szefa MSZ  odbyła się dyskusja klubowa, a następnie posłowie zadawali pytania o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku.

Następnym etapem wizyty Talentowiczów w Sejmie było zwiedzanie gmachu pod przewodnictwem pani poseł oraz przewodniczki. Wizyta zakończyła się wspólnym obiadem  w domu poselskim, podczas którego mieliśmy okazję przekazać pani poseł ważne informacje na temat naszych działań w ramach programu TalentowiSKO...Pani poseł okazała duże zainteresowanie naszym przedsięwzięciem i przyjęła zaproszenie na uroczystość podsumowania projektu.

Dramat "Romeo i Julia" jest jedną z podstawowych lektur gimnazjum. By porównać literacką wersję „Romea i Julii” z przedstawieniem Janusza Józefowicza i usłyszeć muzykę Janusza Stokłosy uczniowie Jedynki z opiekunami mieli możliwość obejrzenia współczesnej interpretacji sztuki Szekspira.

Wspaniała gra aktorów, przepiękna muzyka oryginalne wokale, taniec, gra młodych aktorów ze specjalnymi wodnymi efektami - to tylko niektóre elementy tego niezwykłego widowiska. Wszyscy oglądający zafascynowani byli przedstawieniem, które dla uczniów klas III (Talentowiczów) było utrwaleniem wiedzy, a dla pozostałych zachętą do przeczytania lektury.

Zdjęcia i tekst: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

Podsumowaniem działań "Talentowiczów" z jedynki była premiera spektaklu "Spisek". Wystąpili zarówno uczniowie szkoły, jak i absolwenci, słuchacze UTW oraz inni zainteresowani. Spektakl profilaktyczno-edukacyjny miał na celu promocję zbiórki na scenę mobilną.

VI Międzyszkolny Konkurs chemiczno-fizyczny „Wiem więcej”

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

23 marca 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie odbył się VI Międzyszkolny Konkurs chemiczno-fizyczny ,,Wiem więcej ”. W konkursie wzięło udział 18 uczniów Gimnazjów nr 1, nr 4 i nr 5 oraz 9 uczniów z klasy VII  Publicznych Szkół Podstawowych nr 1, nr 4 i nr 5 w Krasnymstawie. Celem konkursu było:

  • rozbudzanie i pogłębianie wśród młodzieży zainteresowań chemią i fizyką

  • sprawdzenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu tych przedmiotów

  • kształtowanie umiejętności twórczego rozwiązywania teoretycznychi doświadczalnych problemów chemiczno-fizycznych

  • integrowanie środowiska uczniów i nauczycieli

Uczniowie zmierzyli się z testem, który zawierał 20 zadań z zakresu chemii i fizyki oraz rozwiązali 4 zadania otwarte w czasie 90 minut.

Laureatami zostali:

Klasa VII

1 miejsce-Aleksandra Pajer- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2 miejsce-Paweł Szuba- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4

3 miejsce-Miłosz Parzymies -Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 i ex aequo

3 miejsce-Przemysław Błaszczak- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4

Klasa II gimnazjum

1 miejsce – Adam Lasota z Gimnazjum nr 1 i ex aequo

1 miejsce – Kacper Szkoda z Gimnazjum nr 4

2 miejsce-Filip Pitura z Gimnazjum nr 4

3 miejsce - Mateusz Gawiński z Gimnazjum nr 4

Klasa III gimnazjum

1 miejsce –Maria Bojarczuk z Gimnazjum nr 4

2 miejsce – Sebastian Rzemiński z Gimnazjum nr 5 i ex aequo

2 miejsce Łukasz Szymczyk z Gimnazjum nr 4

3 miejsce – Jakub Rudnik z Gimnazjum nr 5

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Szczególne podziękowania należą się nauczycielom chemii i fizyki za poświęcony czas i trud włożony w przygotowanie uczniów do tego konkursu. Konkurs przygotowały i przeprowadziły Marzena Bas i Małgorzata Bojarczuk z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie.

Zdjęcia i tekst: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5


Niesamowity Wojtek!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

W dniach 24 - 25 marca 2018 r. na pływalni Aqua Lublin odbyła się I runda Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików 12, 13 lat. Do zawodów zgłoszonych zostało 159 zawodników Lubelszczyzny.

Podczas tych zawodów bardzo dobry występ zanotował uczeń naszej szkoły Wojtek Sławacki, który w czterech startach wywalczył dwa złote (100 m stylem dowolnym, 200m stylem zmiennym) i jeden srebrny medal (400 m stylem dowolnym). Na 100 m stylem motylkowym zajął najbardziej nielubiane przez zawodników czwarte miejsce. W klasyfikacji generalnej na najlepszego zawodnika w swojej kategorii wiekowej uplasował się ostatecznie na drugim miejscu (1531 pkt.), do pierwszego tracąc jedynie 8 pkt.

Do trzech medali indywidualnych dołożył jeszcze dwa złote wywalczone drużynowo w sztafetach: 4x50m stylem zmiennym i 4x50m stylem dowolnym.

Najbardziej jednak cieszy fakt powrotu Wojtka do pływania po przerwie spowodowanej zeszłoroczną kontuzją kolana, która na siedem miesięcy wyeliminowała go z treningów. Gratulujemy i czekamy na więcej!

Tekst: Teresa Miszczak

Zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5


Dzień Dziewczynek w III B

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie

W klasie III B Dzień Dziewczynek świętowaliśmy dwa dni. W czwartek rodzice ufundowali wszystkim bilety do sali zabaw. Były też napoje, słodycze i pamiątkowe zdjęcia dziewczynek z chłopcami i całej grupy. Następnego dnia w klasie urządziliśmy konkurs na Dziewczynę Roku kl. III B. Tym razem została nią Wiktoria Muca. Zdobyła ona najwięcej punktów we wszystkich konkurencjach. Oczywiście chłopcy zaśpiewali koleżankom głośno „Sto lat”, złożyli piękne życzenia i wręczyli śliczne bransoletki. To były bardzo przyjemne dwa dni!

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4


Nowocześnie w „Czwórce”

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie

W roku szkolnym 2017/2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie otrzymała wsparcie finansowe  w ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych na lata 2017-2019 - „Aktywna tablica”. W związku z tym szkoła została doposażona  w nowoczesne technologie: dwie tablice interaktywne oraz dwa rzutniki krótkoogniskowe. Taka pomoc dydaktyczna okazała się cennym narzędziem aktywizującym uczniów do uczestnictwa w zajęciach, a dla nauczycieli niezwykle przydatnym wzbogaceniem warsztatu pracy. W celu wzmocnienia kompetencji zawodowych nauczycieli zostali oni przeszkoleni z obsługi tablic interaktywnych oraz szerokiego wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnych.

W ramach współpracy między nauczycielami odbywają się lekcje otwarte z wykorzystaniem ćwiczeń i zadań z tablicą interaktywną. Ta nowoczesna forma nauczania z pewnością przyczyni się do rozwinięcia kompetencji uczniów, a w efekcie do poprawy kształcenia. Przystąpienie do programu i uzyskanie dofinansowania na nowoczesny sprzęt to kolejny sukces naszej szkoły.

W lutym obyła się lekcja otwarta, dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, przeprowadzona w klasie III a przez panią Agatę Małek. Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej, w ramach sieci współpracy z nauczycielami z innych szkół, został udostępniony na szkolnej stronie internetowej www.zs4.krasnystaw.pl w linku pod hasłem: Baza Dobrych Praktyk.

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4

Kalendarz

Galeria