Aktualności ze szkół i przedszkoli 27 listopada - 3 grudniaPrzedstawiamy aktualności ze szkół i przedszkoli z terenu Krasnegostawu.

Zachęcamy jednocześnie do dzielenia się informacjami na temat bieżących wydarzeń.


Międzyprzedszkolna Gala Tańca w Przedszkolu nr 5 im. „Bajeczka”

W dniu 23 listopada 2017 r. Przedszkole nr 5 im. „Bajeczka” zorganizowało Międzyprzedszkolną Galę pod hasłem „Taniec z rekwizytem”. Uroczystość odbyła się pod patronatem Burmistrza Krasnegostawu Hanny Mazurkiewicz. Na galę zaproszono dzieci 5-letnie z krasnostawskich przedszkoli. Celem głównym wydarzenia było zachęcenie dzieci do kreatywnego wyrażania muzyki tańcem oraz integrowanie wychowanków. Każdy taniec zachwycał pomysłem i profesjonalnym wykonaniem. Pięknie przebrane przedszkolaki zatańczyły taniec z mopami, łyżkami, parasolkami, wachlarzami i pomponami. Organizatorom udało się zaangażować do wspólnej zabawy przy piosenkach nie tylko dzieci, ale również Zastępcę Burmistrza Wojciecha Kowalczyka, panie dyrektorki, nauczycielki przedszkoli oraz rodziców. Wspaniali artyści wynagrodzeni zostali nagrodami ufundowanymi przez Urząd Miasta Krasnystaw oraz słodkim poczęstunkiem.

Fot: Przedszkole nr 5 "Bajeczka"


Dzień Jeża w Przedszkolu nr 5 im. „Bajeczka”

10 listopada w Grupie Starszaków obchodziliśmy Dzień Jeża. Dzieci obejrzały film dotyczący jeży oraz poznały ciekawostki dotyczące tych zwierząt. Maluchy brały też udział w jeżowych zawodach, a także wykonały własnego kolczastego przyjaciela z masy plastycznej i makaronu. Na koniec każdy przedszkolak zjadł czekoladowego jeżyka.

„Piątka stawia na zdrowie” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich

W dniu 24 listopada 2017 r. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie w ramach realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego odbyła się akcja prozdrowotna pod hasłem ,,Stawiam na zdrowie. Przeprowadziły ją pracownice promocji zdrowia Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Krasnymstawie, panie Bogumiła Prymarczuk i Agata Wójtowicz. Działaniami profilaktycznymi zostali objęci uczniowie klas IV – VII SP i II-III gimnazjum.

Podczas tej akcji uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania oraz zagrożeń związanych z sięganiem po substancje psychoaktywne. Ponadto mieli możliwość uzyskania porad dotyczących zdrowia. Zaproszeni goście dokonywali pomiaru ciśnienia tętniczego, obliczali wskaźnik BMI, dokonywali pomiaru CO w wydychanym powietrzu.

Przy pomocy alkogogli i narkogogli zademonstrowano uczniom upośledzenie zmysłów po zażyciu alkoholu i narkotyków. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy chętnie zasięgali porad i badali swój stan zdrowia. Mamy nadzieję, że powyższe działania przyczynią się do podejmowania świadomych decyzji służących zdrowiu i rozwojowi.
A.Bolesta


Fot. I. Droszcz„Warto odmawiać” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich

W dniu 30 listopada 2017r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony ważnym profilaktycznym wydarzeniom: Inauguracji programu edukacyjnego „Żyj Normalnie” oraz podsumowaniu Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2017”.

Pierwsza część uroczystości poświęcona była Inauguracji programu „Żyj Normalnie”. Cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na co dzień przekazał uczniom starszy sierżant Paweł Koper z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie. Następnym punktem było przedstawienie „Warto odmawiać” w wykonaniu uczniów klasy VI działających w teatrzyku profilaktycznym PROFIK w składzie: Gracjan Biliński, Olga Kulczyńska, Milena Lis, Aleksandra Miszczak, Aleksandra Skubisz, Klaudia Skubisz, Maja Wieleba i Aleksandra Zborowska. Głowni bohaterowie inscenizacji Jaś i Małgosia spotkali nałogi: alkohol, nikotynę i narkotyk, które namawiały ich do zejścia z prostej, zdrowej ścieżki życia. Na szczęście na pomoc dzieciom przybył Mały Książę i Prawda. Odbył się sąd nad nałogami, a zdrowie i życie dzieci zostało ocalone. Myślimy, że po obejrzeniu tej inscenizacji zgromadzeni na sali uczniowie będą wiedzieli jak mądrze korzystać ze swobody, jak troszczyć się o siebie, swoje zdrowie i rozwój, oraz że nie warto sięgać po używki.

Po inscenizacji pani Alicja Grabiec pełnomocnik Burmistrza Miasta ds. Profilaktyk i starszy sierżant Paweł Koper przekazali uczniom klasy V pakiety do realizacji programu edukacyjnego „Żyj Normalnie”, ufundowane przez Urząd Miasta.

Druga część spotkania poświęcona była podsumowaniu szkolnej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2017”. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów kampanii oraz Urząd Miasta, a pedagodzy certyfikaty.

Nagrody wręczyły: pani Alicja Grabiec i pani dyrektor Justyna Haładyj. W wyżej wymienionej kampanii czworo uczniów z „Piątki” zostało laureatami na szczeblu ogólnopolskim. Są to: Milena Lis, Julia Świech, Mateusz Wentczuk i Franciszek Antoniak.

Nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Krasnystaw otrzymali następujący uczniowie, autorzy prac plastycznych: Milena Lis, Aleksandra Pajer, Kornelia Samborska, Kornelia Czerniak, Alicja Smelkowska, Maja Wieleba, Agnieszka Pezda i Damian Rzemiński. W kategorii literackiej nagrodzono: Natalię Dziedzic, Michała Kowalczyka, Michała Mazurka, Julię Świech, Aleksandrę Pajer, Kornelię Samborską, Julitę Żelik.

Certyfikaty otrzymało jedenastu pedagogów, którzy objęli merytoryczną opieką uczniów w trakcie kampanii.
Impreza została przygotowana przez panie: Alicję Bolestę, Ingę Droszcz, Magdalenę Dąbrowską oraz uczniów klasy VI działających w teatrzyku profilaktycznym PROFIK.

A. Bolesta


Fot. M. Kaniuka-Paradowska


„Uśmiech na twarzach dzieci wywołamy, bo dużo cukierków mamy" w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza

Zakończyliśmy akcję zbierania cukierków dla dzieci przebywających w szpitalach, organizowaną corocznie przez Fundację dr Clown pod nazwą „Nie bądź sknera, daj cukiera". Przez cały listopad uczniowie naszej szkoły motywowani hasłem „Daj cukierki, będziesz wielki”. Udowadniali, jak wrażliwi i otwarci są na pomoc drugiemu człowiekowi pozostającemu w trudnej sytuacji, a szczególnie na potrzeby chorych dzieci. Dzięki szczodrości rodziców i pełnym zaangażowaniu uczniów oraz ich wychowawców udało nam się zebrać 51 kg cukierków! Niech ten mały gest będzie wielką radością i wywoła uśmiech na niejednej twarzy smutnego dziecka.

Fot. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza


"Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia" w Przedszkolu nr 8 "Teatralna Ósemka"

W dniu 27 listopada z okazji "Światowego Dnia Pluszowego Misia" dzieci z Przedszkola nr 8 w Krasnymstawie przyniosły do przedszkola swoje ulubione przytulanki. Nie zabrakło także konkursów, zagadek i zabaw o bohaterach ich ulubionych bajek. Każda grupa zaprezentowała tańce, piosenki i wiersze o swoich ulubieńcach. Wszyscy wesoło i miło spędzili ten dzień.

Dzień Misia to również okazja do włączenia się w akcję charytatywną, „Daj misiaczka dla dzieciaczka”, do której tak licznie przyłączyły się dzieci z naszego przedszkola. Zebrane maskotki zostały przekazane dzieciom przebywającym na oddziale onkologicznym szpitala w Lublinie. Za zaangażowanie maluchy otrzymały produkty mleczne ufundowane przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Krasnymstawie, której serdecznie dziękujemy.

Fot. Przedszkole nr 8 "Teatralna Ósemka"
Kalendarz

Galeria