"Wspomnienia więcej niż guzik warte" - prośba Muzeum II Wojny Światowej

Szanowni Państwo!

Muzeum II Wojny Swiatowej w Gdańsku prowadzi ogólnopolską zbiórkę pamiatek zwiazanych z genezą, przebiegiem i bezpośrednimi konsekwencjami II wojny światowej. Zbiórka odbywa sie pod hasłem „Wspomnienia więcej niż guzik warte” i potrwa do końca grudnia tego roku. Interesują nas nie tylko militaria, lecz także inne przedmioty mające wartość historyczną. Mogą to być dokumenty, listy, odznaczenia, ulotki, obwieszczenia, plakaty, gazety, rysunki, zdjecia i filmy, stroje czy przedmioty codziennego użytku. Każda rzecz, nawet najbardziej zwyczajna i niepozorna, może stanowić cenne źródło wiedzy o przeszłości.


Część przedmiotów ma szanse trafić na wystawę powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej, ale naszym celem jest przede wszystkim ich ocalenie i ochrona, odnotowanie wojennych dziejów i zabezpieczenie z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach. Wiele pamiatek ginie obecnie bezpowrotnie na śmietnikach, oddawanych jest na makulaturę lub niszczeje na strychach i w piwnicach. Odchodzi pokolenie, które pamięta wojnę i zna historyczną wartość przedmiotów z tego okresu, a młodsi nie zawsze wiedzą nawet co z nimi zrobić. To być może ostatni moment, aby uratować te zabytki przed zniszczeniem i zarejestrować związane z nimi historie. Przekazanie ich Muzeum II Wojny Światowej sprawi, że staną sie one również fragmentem naszej wspólnej pamięci.

Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą rozpowszechnienia idei towarzyszacej naszej zbiórce w Panstwa srodowisku. Żaden sygnał ze strony potencjalnych Darczyńców nie pozostanie bez odzewu. Czekamy na Państwa w naszej siedzibie w Gdańsku oraz specjalnie zorganizowanych punktach kontaktowych w Warszawie i Krakowie:
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ul. Długa 81-83, 80-831 Gdańsk, tel. +48 58 323-75-20,
- Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Warszawie, Aleje Niepodległości 213 (gmach Biblioteki Narodowej, p. 1138), 00-950 Warszawa, tel. +48 22 608-27-23,
- Punkt Kontaktowy Muzeum II Wojny Swiatowej w Krakowie, ul. Mikołajska 10/6, 31-027 Kraków, tel. + 48 795-239-769.

Oferty można ponadto zgłaszac na nasz adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Szczegóły oraz regulamin na stronie internetowej Muzeum: www.muzeum1939.pl

Ocalmy te bezcenne fragmenty naszej historii od zapomnienia!
Kalendarz

Galeria