Podsumowanie Chmielaków 2017

W dniach 18-20 sierpnia odbyło się 47. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie 2017”. Tegoroczna edycja imprezy znów została wzbogacona o nowe elementy i rozwiązania organizacyjne.

Najważniejszą zmianą było przeniesienie atrakcji zlokalizowanych dotychczas na Zaułku Nadrzecznym na Plac Cyrkowy. Znalazły się tam Strefa Disco i Wesołe Miasteczko, a teren został połączony z całością imprezy poprzez dodatkowe miejsca handlowe na ulicy Sikorskiego. Do programu Chmielaków powróciły kabarety, a także recital organowy. W Krasnostawskim Domu Kultury można było obejrzeć wystawę „Browary Lubelszczyzny wczoraj i dziś”. W sprzedaży po raz pierwszy pojawiło się oficjalne piwo Chmielaków Krasnostawskich. W Punkcie Informacji Turystycznej w Rynku Miejskim uruchomiono sprzedaż nowych gadżetów i pamiątek.

Oficjalne otwarcie Chmielaków miało miejsce w piątek, na scenie głównej w Rynku Miejskim. Burmistrz Hanna Mazurkiewicz powitała wszystkich uczestników zabawy po czym wraz z zaproszonymi gośćmi dokonała symbolicznego zerwania pędów chmielu.

Sobota z kolei upłynęła pod znakiem Półmaratonu Chmielakowego o Puchar Burmistrza Krasnegostawu, w którym wzięło udział ponad 500 biegaczy z całej Polski. Wieczorem odbyły się natomiast Wybory Miss Chmielaków. Tytuł Miss zdobyła Weronika Włodarczyk, I vice-miss została Kinga Czyż, a II vice-miss Anastasia Kulaieva.

W niedzielę odbył się tradycyjny Korowód Chmielakowy, w którym po raz kolejny jechały zabytkowe samochody sprowadzone specjalnie na tę okazję z całej Polski. Pochód poprowadziła Miejska Orkiestra Dęta z Miasta Brzeska. W godzinach popołudniowych zabytkowe auta można było podziwiać na ulicy Okrzei – podczas II Chmielakowego Zlotu Weteranów Szos odbył się Konkurs Elegancji. I miejsce zdobyło auto pana Artura Węglera – Reanult JT1 z 1924 roku, II miejsce – Renault Viva Quatre z 1933 r. pana Szymona Tubilewicza, III – Crysler 300 z 1971 r. pana Adama Dyczkowskiego. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 odbyła się Ogólnopolska Sesja Chmielarska.

W ciągu trzech chmielakowych wieczorów na Scenie Rynek zaprezentowały się popularne gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Kaliber 44, Lanberry, Margaret, Voo Voo i T.Love. Na Scenie Dworek mogliśmy podziwiać występy artystów lokalnych, ale także np. Janusza Yaniny Iwańskiego czy Wojciecha Karolaka, który wystąpił w ramach koncertu Jazz z Wami. Na Scenie Dworek odbyła się również Chmielakowa Potańcówka Ludowa oraz Przegląd Kapel Podwórkowych.

Ponadto, na krasnostawskich błoniach odbył się VIII Ogólnopolski Piknik Paralotniowy „Chmieloty”. Po raz drugi odbyła się również Wycieczka z Pianką po Krasnymstawie. Uczestnicy mogli bezpłatnie wraz z przewodnikiem zwiedzić najciekawsze zakątki miasta i okolic, a także plantację chmielu.

W Chmielakach uczestniczyło 57 browarów, zarówno koncernowych, jak i regionalnych i kraftowych. Do Konsumenckiego Konkursu Piw zgłoszono 311 piw. Konkurs odbywał się przez trzy dni, pod czujnym okiem eksperta – certyfikowanego sędziego, wieloletniego jurora European Beer Star i Przewodniczącego KKP, Marka Suligi. Nagrodzono 46 piw w 24 kategoriach. Nagrodę Grand Prix zdobyło piwo Bierhalle Weizen z browaru Bierhalle Arkadia. Uroczyste wręczenie medali odbyło się w niedzielę na Scenie Dworek. Wszystkie browary uczestniczące w Chmielakach otrzymały także pamiątkowe certyfikaty.

Tegoroczna edycja Chmielaków Krasnostawskich zyskała pozytywne recenzje gości oraz doskonały odbiór medialny. Piszą o nas zarówno media regionalne, jak i ogólnopolskie. Zdobytymi medalami szczycą się wszystkie nagrodzone browary, reklamując jednocześnie Chmielaki Krasnostawskie. Wprowadzone w tym roku nowe rozwiązania będą w znacznej mierze kontynuowane w latach kolejnych, zmierzając do ciągłego udoskonalania i profesjonalizacji, a także dalszego budowania marki imprezy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację Chmielaków: wszystkim współorganizatorom, partnerom, sponsorom, stowarzyszeniom i wolontariuszom. Bez Was by się nie udało!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom chmielakowej zabawy i zapraszamy za rok!
Kalendarz

Galeria