Najpiękniejsze krasnostawskie palmy i pisanki wybrane!

Dnia 8 kwietnia 2017 r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbyło się rozstrzygnięcie XVII Powiatowego Konkursu „Palma i Pisanka Wielkanocna”. Na tegoroczny Konkurs wpłynęło w sumie 27 zestawów prac - 9 zestawów prac w kategorii pisanki tradycyjne oraz 18 zestawów w kategorii palmy tradycyjne.  Prace oceniła Komisja w składzie: Mateusz Soroka – etnolog z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Elżbieta Sobczuk – archeolog z Muzeum Regionalne w Krasnymstawie i Magdalena Wróbel – plastyk z Krasnostawskiego Domu Kultury, która po obejrzeniu postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:- Kategoria pisanki tradycyjne:

I NAGRODADanuta Perestaj -  Krasnystaw II NAGRODA – Anna Kwietniewska - Rożki

II NAGRODA – Ewa Czapla - Krasnystaw

III NAGRODA – Janina Boroś - Krasnystaw

WYRÓŻNIENIE – Anna Krzyżanowska – Widniówka

WYRÓŻNIENIE – Sylwia Czapla - Krasnystaw


- Kategoria palmy tradycyjne

I NAGRODATeresa Bożko - Krasnystaw

II NAGRODA – Anna Raczkowska - Żułów

III NAGRODA – Katarzyna Tokarz – Majdan Surhowski

III NAGRODA – Anna Krzyżanowska - Widniówka

WYRÓŻNIENIE – Maria Oszczepalińska - Czajki

WYRÓŻNIENIE – Władysława Jabłońska – Kolonia Orłów Murowany

 

W uzasadnieniu werdyktu, możemy przeczytać, że Komisja oceniła  pisanki wykonane technikami tradycyjnymi zdobione wzorami proweniencji zarówno chrześcijańskiej, jak i przedchrześcijańskiej. W wyborze palm, Komisja kierowała się doborem użytych, naturalnych  materiałów oraz estetyką wykonania. Podkreślając wysoki poziom nadesłanych prac, Komisja wyraża radość z rokrocznie powiększającego się grona uczestników konkursu. Komisja zastrzega, że jej werdykt jest suwerenny i absolutnie niepodważalny.

Nagrody finansowe i pamiątkowe dyplomy laureatom wręczyli Hanna Mazurkiewicz Burmistrz Krasnegostawu i Damian Kozyrski Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.

Po wręczeniu nagród rozpoczął się Kiermasz Wielkanocny, podczas którego można było kupić tradycyjne palmy, pisanki, stroiki, baranki, koszyczki, serwetki i inne wyroby świąteczne przygotowane przez twórców ludowych.

Kalendarz

Galeria